ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Poate fi inrerupt concediul de odihna in cazul unor evenimente familiale deosebite?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Un angajat al societatii poate beneficia, de zile libere platite, urmare decesului tatalui, asa cum este prevazut in CCM incheiat la nivel de unitate, daca decesul tatalui survine in perioada in care angajatul se afla in concediu de odihna?
Art. 1521 din Lg. 53/2003, republicata, se refera la acest lucru?
Daca da, se poate intrerupe concediul de odihna, evident cu acordul angajatorului si zilele de concediu se pot reprograma?
E posibil ca fiind in concediu de odihna, angajatul sa nu poata beneficia de acest drept, prevazut in CCM?
Multumesc mult!

Adaugata in: Concedii Intrerupere co
Jipa Mariana
 User  Jipa Mariana
a intrebat la 03 Ian. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului jipa mariana la 04 Ian. 2012
Legea nu prevede o anumita procedura in acest sens. In opinia mea, salariatul ar putea beneficia si de acele zile libere acordate in cazul situatiilor familiale deosebite, in continuarea celor libere legal, daca CCM nu prevede altfel. Apreceiez ca in aceasta situatie se aplica regula similara zilelor libere pentru evenimente precum nunta. Respectiv daca nunta are loc sambata, zilele libere se vor acorda incepand de luni si nu le vor include pe cele libere legale.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jipa Mariana
 User Jipa Mariana
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Ian. 2012
V-as ruga mult sa ma mai ajutati la lamurirea unui aspect !
Daca decesul tatalui angajatului a survenit in perioada zilelor libere legal ex. 31.12.2011 sambata, in cazul nostru, mai poate beneficia angajatul de 3 zile libere platite, conform C.C.M. la nivel de unitate, dat fiind ca si celelalte doua zile, respectiv 01. si 02.01.2012 sunt zile libere legal? Zilele libere platite legate de eveniment pot fi luate in continuarea celor libere legal sau se suprapun acestora?
Zilele libere legate de evenimentul familial, in cazul nostru deces, sunt strict legate de data decesului, dar in acest caz, oricum am lua-o, nefericit, ar putea beneficia angajatul de ambele drepturi: cel prevazut de Codul Muncii si cel prevazut de C.C.M la nivel de societate?
Cu multumiri!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Jipa Mariana
 User Jipa Mariana
a raspuns userului Ioana Popa la 03 Ian. 2012
Aceeasi opinie o aveam si eu insa aveam nevoie de o certitudine. Sunteti pentru mine mai mult decat un sprijin, un prieten si ma bucur ca v-am descoperit! Va multumesc mult ! Toate gandurile mele bune!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Ian. 2012
Salariatul poate intrerupe concediul de odihne in baza unor motive obiective, asa cum prevede Codul Muncii.

Art. 151
1 Concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.

Zilele platitie pentru situatii de familie deosebite se acorda in functie de CCM aplicabil sau Regulament intern, in functie de caz. Art. 152 alin. 1 se refera tocmai la acest lucru. Zilele de CO ramase vor putea fi reprogramate, in urma unei discutii cu angajatorul si in functie de activitatea sau necesitatile companiei.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns