ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Pot solicita concediu ingrijire copil?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Pot beneficia de indemnizatie crestere copil daca am o societate la care sunt unic asociat? Mentionez ca lucrez cu contract de munca, stadiu de cotizare am.

Va multumesc!

Moisin Silvia
 User  Moisin Silvia
a intrebat la 18 Apr. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Apr. 2014
Ca sa puteti beneficia de indemnizatie pentru crestere copil trebuie sa aveti venituri profesionale sau din activitati agricole impozitate cu 16%, realizate in toate cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. In calitate de salariata aveti obligatai efectuarii concediului pentru sarcina si lauzie iar ca sa puteti intra in CIC este necesar sa suspendati activitatea profesionala pe durata CIC. Cele doua categorii de venituri nu vor putea fi cumulate. Conditiile de acordare a CIC si indemnizatiei sunt stabilite in OUG 111/2010, cu precadere art. 2 dar nu numai. Le puteti regasi aici http://clublegislatiamuncii.manager.ro/codul-muncii/indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-7288.html sau pe site-ul DGASPC - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns