ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Prelungire CCC cu concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara.
Sunt in concediu crestere copil (un an). Stiu ca acest concediu (nu stiu daca stiu bine sau nu) poate fi prelungit cu un concediu fara plata. La cate luni de concediu fara plata este voie intr-o astfel de situatie?
Multumesc.

Adaugata in: Concedii Prelungire ccc
Alexandra Nita
 User  Alexandra Nita
a intrebat la 07 Nov. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Alexandru VERONICA la 08 Nov. 2013
V-am redat mai jos in ce conditii puteti beneficia de concediu fara plata pentru crestere copil. Numai in cazul in care ati fi optat pentru concediu de pana la un an era posibil acest lucru.

Dupa terminarea celor doi ani de CIC puteti solicita un concediun fara plata pentru nevoi personale pentru un an, dar depinde de angajator sau, daca este cazul, de prevederile din legi speciale daca vi se va aproba sau nu. La CFP pentru crestere copil nu aveti dreptul. Iar optiunea exprimata initial nu poate fi modificata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alexandru Veronica
 User Alexandru Veronica
a raspuns userului Ioana Popa la 08 Nov. 2013
Buna ziua,

Imi puteti spune daca am dreptul la concediu fara plata de un an si daca initial am optat pentru concediu crestere copil de 2 ani?

Multumesc anticipat
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 07 Nov. 2013
Stiti corect. Dupa ce copilul implineste un an, puteti intra in concediu fara plata pana cand copilul implineste 2 ani.

Art. 6 - OUG 111/2010
(1) După ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, cu excepţia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru creşterea copilului şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fără plată pentru creşterea copilului p?nă la v?rsta de 2 ani.
(2) Cererea pentru acordarea concediului fără plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului se depune şi se ?nregistrează la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de naştere al copilului.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022