ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

rechemarea din concediu de odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Sunt medic,
Lucrez intr-un serviciu judetean de ambulanta.
Ma afku in concediu de odihna aferent anului 2013. Am solicitat si concediul aferen anului 2014 in continuare; mentionez ca nu exista o programare a zilelor de CO la medici,( suntem 7 de toti si in general ne-am inteles )
Cererea a fost aprobata; ar trebui sa revin la serviciu pe 04.12.2014.
Am cerut tot concediul pentru ca vreau sa caut un loc de munca in alta parte, aici nu exista nici un fel de comunicare, doar comisii de disciplina pentru orice.
Am inteles de la referentul care lucreaza la personal ca este facuta o adresa de rechemare din CO, dar nu este nici o situatie de urgenta - toti colegii sunt la serviciu, turele sunt acoperite'.
am mai fost rechemata o data din CO pentru 2 zile, asa de amorul artei, si nu am efectuat nici o transa de 10 zile consecutiv.
pe cerere nu apare nici un motiv al rechemarii, este doar un anunt ca sunt rechemata, doar mi-a spus, oficial eu nu am primit nimic, nici macar un telefon din partea sefului diirect - i-a transmis persoanei de la RUNOS sa faca hartia.
pot sa refuz sa revin la serviciu in aceste conditii;?
daca nu, poate sa ma treaca absent nemotivat?
daca da la ce prevedere din Codul Muncii sa fac referire.

Pusa Cretu
 User  Pusa Cretu
a intrebat la 11 Oct. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Pusa cretu la 13 Oct. 2014
In mod normal nu, nu se poate face acest lucru pentru ca nu intra la categoria forta majora sau urgente.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Pusa Cretu
 User Pusa Cretu
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Oct. 2014
multumesc pentru raspuns.
in anul 2014 am fost 2 luni in concediu medical, ian si februarie, dupa aceea am lucrat efectiv pana la data de 16.09.2014.
Am intrat in CO, am fost rechemata pe 25.09.2014 si pe 29.09. m-am reintors in CO, cu cerere semnata.
Stiu ca exista o sesizare a sefului direct pentru comisis de disciplina, pentru o presupusa fapta de insubordonare.
Poate fi rechemarea din CO, motivata de cercetarea disciplinara?
in plus seful este presedinte supleant al comisisei de disciplina.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Oct. 2014
In mod normal chemarea din CO se poate face in situatii de urgenta sau cand este nevoie de dvs la lucru dar numai in conditiile legii.

Art. 151
...
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihna in caz de forta majora sau pentru interese urgente care impun prezenta salariatului la locul de munca. In acest caz angajatorul are obligatia de a suporta toate cheltuielile salariatului si ale familiei sale, necesare in vederea revenirii la locul de munca, precum si eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a intreruperii concediului de odihna.

Cat timp nu aveti un document scris, pe baza unui zvon doar nu vi se poate intrerupe CO. Este posibil insa ca dvs sa aveti si concediu acordat in avans pentru anul 2014, fara sa aveti perioada lucrata corespunzatoare ei. Si atunci aici ar fi greseala angajatorului, pentru ca CO se acorda proportional cu timpul efective lucrat, in anul in curs, sau in anul urmator daca nu se poate efectua in cel curent. Insa nu se acorda in mod normal i avans, desi angajatorii practica acest lucru.

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :