ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Refuz angajator revenire din CCC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

1In cazul in care doresc sa revin din CCC la locul de munca inaintea implinirii copilului varstei de doi ani, angajatorul are dreptul sa refuze revenirea angajatului la locul de munca?
2 In cazul in care refuza acest lucru, este legal?
3 Daca acest lucru nu este legal, unde se poate face sesizare cu privire la refuzul acestuia?
4 Exista o prevedere legala prin care angajatorul sa fie obligat sa accepte revenirea angajatului la locul de munca?

Multumesc anticipat!

Adaugata in: Concedii
Simona Cojocaru
 User  Simona Cojocaru
a intrebat la 12 Mai. 2016
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Simona Cojocaru la 13 Mai. 2016
Daca refuza va puteti adresa si instantei de judecata competente.
Puteti reveni la serviciu in orice moment. Pentru ca ati optat pentru concediul de crestere a copilului in varsta de pana la doi ani, aveti dreptul sa primiti stimulent de insertie din momentul in care realizati venituri impozabile pana la implinirea de catre copil a varstei de doi ani. Stimulentul de insertie se acorda doar la cerere.
OUG 111/2010
Art 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.
(2) Stimulentul de insertie prevazut la alin. (1) se acorda si persoanelor beneficiare prevazute la art. 2 alin. (4), oricand, pe toata perioada.
(3) Persoanele prevazute la art. 2 alin. (1) lit. b) nu beneficiaza de stimulentul prevazut la alin. (1).
(4) In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Cojocaru
 User Simona Cojocaru
a raspuns userului adriana iancu la 13 Mai. 2016
Va multumesc pentru raspuns! Mai am o singura intrebare - daca angajatorul refuza sa imi aprobe aceasta cerere carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a face sesizare? Angajatorul sustine ca ar trebui sa fie prevazut in lege faptul ca el nu are voie sa refuze cererea mea, in acest caz, ce lege se aplica?

Va multumesc!

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Simona Cojocaru la 13 Mai. 2016
Angajatorul este obligat sa aprobe cererea de revenire din CCC.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Cojocaru
 User Simona Cojocaru
a raspuns userului adriana iancu la 13 Mai. 2016
Buna ziua,

Multumesc pentru informatie, insa nelamurirea mea este daca in momentul in care formulez cererea pentru revenire la locul de munca (exemplu 1 an si 6 luni, iar eu initial am optat pentru doi ani), angajatorul are dreptul sa refuze intoarcerea mea?

Multumesc mult!

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 13 Mai. 2016
Revenirea trebuie sa aiba loc pe acelasi post de pe care s-a aplicat suspendarea contractului pentru CCC, cu salariu cel putin egal cu cel detinut anterior intrarii in concediu, la care se vor aplica toate modificarile aparute intre timp.
Legea nr. 202/2002 privind egalitatea de sanse intre femei si barbati, republicata 2013
Art. 10
(8) La incetarea concediului de maternitate, a concediului pentru cresterea copiilor in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu dizabilitati sau a concediului paternal, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca ori la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente, si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
Salariata poate fi concediata in caz de reorganizare judiciara a societatii sau de faliment.

Alte intrebari despre Concedii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Ioana Popa G Stancu adriana iancu George Andreescu Marius Ion alexei delimart
TOP RASPUNSURI 2021