ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Revenirea din concediu fara plata


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Fiind in concediu fara plata pe o durata de un an (respectiv pana pe 7 Mai 2013), am adresat catre manager o cerere de revenire la servici (respectiv jumatatea lunii Ianuarie 2013).
Angajatorul poate refuza acest lucru? Tin sa mentionez ca postul pe care am facut cererea de plecare in concediu fara plata era un post de conducere-coordonare...Se poate sa se schimbe incadrarea pe post la revenirea din acest CFP daca este aprobata cererea de reincepere a muncii? Va rog sa-mi specificati si temeiul legal...tin sa mentionez ca lucrez in sistem bugetar. Multumesc mult.

Adaugata in: Concedii
Elisabeta Stingaciu
 User  Elisabeta Stingaciu
a intrebat la 05 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Nov. 2012
Nu ar trebui sa apara un litigiu intre parti. Codul muncii prevede ca CIM al suplinitorului inceteaza de drept la data la care inceteaza motivele ce au stat la baza suspendarii. Incetarea suspendarii poate avea la baza si la cerere, luati ca exemplu concediul pentru cresterea copilului. Se aplica acelasi principiu, Mai mult, daca angajatorul refuza revenirea titularului in cazul unui CIC, in urma careia ar putea beneficia de stimulent, refuzul angajatorului poate fi considerat o ingradire a acestui drept. Atentie la prevederile din Codul muncii. E o situatie delicata, dar angajatorul nu poate ingradi dreptul titularului de a-si relua activitatea.

Art. 84
(2) In cazul in care contractul individual de munca pe durata determinata este incheiat pentru a inlocui un salariat al carui contract individual de munca este suspendat, durata contractului va expira la momentul incetarii motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de munca al salariatului titular.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Nov. 2012
Incheierea unui CIM pe perioada determinata se face in cazul de fata, pe baza solicitarii concediului fara plata solicitat. Este un angajament intre cele doua parti privind durata.
Ar putea sa se iveasca un litigiu intre parti caz in care nu se respecta termenul pentru care a fost incheiat. Un CIM inceteaza de drept la data la care expira durata acestuia si nu inainte decat cu un acord al partilor
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Stingaciu
 User Elisabeta Stingaciu
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Nov. 2012
Multumesc mult pentru raspunsuri, multumesc mult celor care ne indruma in aceasta lume de care noi nu avem cunostinta...lucram in domenii diferite...Multumesc mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Stingaciu
 User Elisabeta Stingaciu
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Nov. 2012
Multumesc mult pentru raspuns. Multumim mult celor care raspund intrebarilor noastre, noi fiind in necunostiinta de cauza in acest domeniu. Multumim mult.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 06 Nov. 2012
Nici in acest caz nu poate refuza, chiar daca a incheiat un alt contract cu un suplinitor. Titularul postului are intaietate iar contractul suplinitorului va inceta de drept la data revenirii titularului de post.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2012
Angajatorul ar putea refuza reluarea activitatii inainte de termenul pentru care ati solicitat concediu fara plata numai daca, pentru aceasta perioada a incheiat un alt CIM pe perioada determinata de timp cu o alta persoana sa va tina locul pe perioada suspendarii CIM. Reluarea activitatii se face pe aceiasi functie. O eventuala modificare de functie trebuie intemeiata si se face numai in urma incheirii unui act aditional la CIM semnat de partile contractuale.
Practic pe perioada concediului fara plata vi s-a suspendfat CIM in baza art 54 din codul muncii republicat. Pe perioada suspendarii nu se pot opera modificari de contract. Dumneavoastra va reluati activitatea de pe pozitia avuta anterior suspendarii contractului. Oricum pentru reluarea activitatii va trebui sa faceti cerere adresata angajatorului ca in baza acesteia sa va inceteze suspendarea CIM si sa se reactiveze contractul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 06 Nov. 2012
Angajatorul nu poate refuza revenirea din concediu, nu are de ce. Daca intre timp a avut loc o desfiintare a postului, de exemplu, ar trebui sa primiti notificare si sa vi se acorde un preaviz de minim 20 de zile lucratoare. O modificare a incadrarii se face prin act aditional la CIM, ceea ce inseamna ca trebuie sa fiti de acord cu aceasta modificare, sau daca angajatorul va va propune un alt post in cazul unei eventuale concedieri.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri