ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Sporuri, calcul concediu odihna


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, sunt functionar public, platit cf. L285/2010, si am urmatoarele sporuri:
spor conditii izolare
spor antena acel spor dat pentru radiatii electromagnetice.
Vreau sa stiu daca aceste 2 elemente intra la calculul Concediului de Odihna.
Cf.Codul Muncii, stiu ca in baza de calcul intra salariul, ind. conducere, vechimea si sporuri permantente.
Deci sporul de antena intra in baza de caclcul al concediului de odihna? Va rog un temei legal.
Va multumesc!

Adaugata in: Concedii Salarii
Cs Rori
 User  Cs Rori
a intrebat la 30 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cs Rori
 User Cs Rori
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Dec. 2011
Multumesc de raspuns, insa noi nu avem contract de munca, ca functionari publici, insa am primit de la ITM adresa ca acel spor de antena nu se ia in calculul co. Acesta fiind dat numai pentru peridoada expunerii la radiatii electrodmagnetice.....
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Dec. 2011
Daca aceste sporuri sunt trecut in contractul de munca, ele avand astfel caracter permanent, atunci ar trebui sa intre in baza de calcul pentru concediul de odihna potrivit Codului Muncii republicat.

Art. 150
1 Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.



Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns