ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

stimulentul de insertie il mai pot lua daca revin inainte de 2 ani la serviciu?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! Incepand cu data de 01.10.2013 am intrat in concediul de ingrijire si crestere copil si am optat pana la varsta de 2 ani, daca doresc sa ma intorc mai devreme la serviciu mai pot primi stimulentul de insertie? Ce trebuie sa fac, unde trebuie sa ma adresez daca doresc sa ma intorc la serviciu inainte de incheierea perioadei de concediu? Va multumesc!

Aura Dascultu
 User  Aura Dascultu
a intrebat la 19 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2014
Da, puteti primiti stimulent de insertie daca reveniti din concediu dupa ce copilul implineste un an, nu mai devreme insa. (OUG 111/2010 prevede acest lucru).

Art. 7
(2) Stimulentul de inserţie prevăzut la alin. (1) se acordă după cum urmează:
a) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. a), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului ?nainte de implinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către copil a v?rstei de 2 ani;
b) pentru persoanele care beneficiază de concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) lit. b), dacă acestea obţin venituri supuse impozitului, după ?mplinirea de către copil a v?rstei de un an, pentru perioada rămasă p?nă la ?mplinirea de către acesta a v?rstei de 2 ani;

Pentru revenire va adresati mai intai angajatorului, printr-o cerere scrisa in care solicitati reluarea activiatii la o data ulterioara implinirii varstei de un an (precizati in cerere care este aceasta data). Solicitarea pentru stimulent o puteti depune chiar din ziua imediat urmatoare celei in care reluati activitatea. Conditiile de acordare a stimulentului, documentele necesare si termenele de depunere le regasiti pe site-ul Directiei de Asistenta Sociala sau al Primariei.
Puteti incerca si aici, informatia este actulaizata - http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns