ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tatal trebuie sa-si ia si el aceea luna de concediu?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, ma numesc Elena si sunt in concediu de crestere copil. As dori sa stiu daca mai este valabila acea lege in care se prevedea ca si tatal trebuie sa stea o luna de zile in crestere copil. Daca da, atunci plata pe acea luna se mai ia?
Va multumesc


Adaugata in: Concedii
Elena Jinga
 User  Elena Jinga
a intrebat la 12 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Prevederea este cuprins in OUG 111/2010, art. 11, actul normativ in baza caruia si dvs ati intra in concediu crestere copil. Conform acestui articol parintele care nu opteaza pentru CIC are obligatia de a efectua minim o luna din durata concediului solicitat de celalalt parinte, daca indeplineste conditiile de acoardare a CIC. In caz contrar statul va retine indemnziatia pentru o luna. Daca nu indeplinesc ambii parinti conditiile de acordare a CIC si indemnizatiei lunare, atunci prevederea nu se aplica. Dreptul nu este unul transferabil.

Pentru luna respectiva se acorda indemnizatiei tatalui, in cazul de fata, iar dvs fie reveniti la lucru, fie soliciati angajatorului concediu fara plata, pe baza unei cereri scrise.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua !Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:Unui angajat urmeaza sa i se faca un Act aditional la CIM pentru...[citeste mai mult]
Publicat la data 03 Mar. 2021 3 raspunsuri
Buna ziua!Am urmatoarea situatie: In martie2012 am fost concediata din motive neimputabile mie (reducere posturi) si am...[citeste mai mult]
Publicat la data 04 Mar. 2021 1 raspuns