ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Zilele de concediu de odihna ramase din 2013


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna, daca o angajata este insarcinata in 7 saptamani si mai are 11 zile de concediu de odihna pe 2013 aceste zile ii vin platite?

Simona Hrisovescu
 User  Simona Hrisovescu
a intrebat la 02 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Hrisovescu
 User Simona Hrisovescu
a raspuns userului Ioana Popa la 04 Apr. 2014
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Simona Hrisovescu la 04 Apr. 2014
Raspunsul ramane acelasi: nu. Zilele de concediu de odihna neefectuate se pot plati numai in cazul in care contractul de munca inceteaza, altfel nu este legala o astfel de abordare. Zilele se vor reporta si le veti efectua dupa revenire din concediu. Concediile medicale nu afecteaza durata CO anual, indiferent de natura lor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Simona Hrisovescu
 User Simona Hrisovescu
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2014
Buna ziua, imi cer scz dar cand am formulat intrebarea nu m-am exprimat corect, angajata in luna octombrie 2013 era in 7 luni, si in noiembrie a intrat in risc maternal....aceasta ramanand cu 11 zile de concediu de odihna de pe 2013, aceste 11 zile se vor plati ?
Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 03 Apr. 2014
Nu, ele se vor reporta. Numai daca inceteaza raportul de munca intre timp, zilele respective vor putea fi platite conform legii, in baza formulei stabilite la art. 150 din Codul muncii republicat.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua,Sunt de aproape doi ani pensionar -limita de varsta cu reduce pentru conditii Grupa I (inainte de 2001!!);Am...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Feb. 2021 1 raspuns
Buna seara,Va rog sa ma ajutati la urmatoarea speta:Salariatul solicita 15 zile libere platite pentru nasterea...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Feb. 2021 2 raspunsuri
BunÄ? ziua,Un profesor este ??n concediu medical, av??nd Covid (??i fiind ??ntr-o stare foarte proastÄ?).Inspectoratul...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Feb. 2021 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a participat la un concurs pt ocuparea unui post pe perioada nedeterminata ??i la ??i ocupat. Dupa...[citeste mai mult]
Publicat la data 28 Feb. 2021 1 raspuns