ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Spor cu caracter permanent


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


De exemplu: daca delegam o persoana care beneficiaza de spor pentru conditii de munca de 15% din salariul de baza pentru conditiile de munca corespunzatoare sectiei in care lucreaza intr-o alta sectie al carei personal beneficiaza de spor pentru conditii de munca de 75%, pentru o perioada de o luna de zile, prin decizie scrisa, sporul de 75% din salariul de baza de care va beneficia salariatul respectiv pentru luna in care este delegata in sectia cu spor pentru conditii de munca de 75% se trece in Revisal sau nu?
Mentionez ca in contractul individual de munca si actele aditionale ale salariatului delegat pentru o luna de zile se specifica spor pentru conditii de munca de 15% corespunzator sectiei in care lucreaza care e considerat spor cu caracter permanent si se trece in revisal. Insa din lipsa de personal, il deleg intr-o alta sectie unde exista deficit de personal si spor pentru conditii de munca de 75%, el beneficiind pentru o luna de acest spor de 75%, scris in decizie. Acest spor de 75% de care salariatul beneficiaza doar pentru o luna il pot considera spor cu caracter permanent sau nu? Sporurile pentru conditii de munca sunt considerate sporuri cu caracter permanent, dar faptul ca el beneficiaza de spor de 75% doar pentru o luna de zile, il mai pot considera spor cu caracter permanent sau nu? Din punctul meu de vedere nu are caracter permanent pentru ca e doar pentru o luna, dar m-ar interesa si punctul dumneavoastra de vedere.
Va multumesc anticipat !

Elisabeta Manoiu
 User  Elisabeta Manoiu
a intrebat la 20 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

11 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns la intrebare la 23 Sep. 2012
Multumesc. Pentru delegare conform Codului Muncii, pentru o perioada de 60 de zile poti sa il delegi fara sa ii iei consimtamantul, deci din punctul meu de vedere poti sa ii faci si decizie pentru primele 60 de zile pentru care nu este necesar consimntamantul salariatului, decizia fiind o modificare unilaterala. La act aditional se presupune acordul partilor, iar daca pentru primele 60 de zile nu este necesar acordul partilor, atunci se presupune ca ii faci decizie. Desi pe partea cealalta, orice modifiare adusa contractului individual de munca (ma refer la modificarile prevazute in codul muncii) se face prin act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Elisabeta Manoiu la 22 Sep. 2012
Da, aveti o modificare a locului de munca asa cum se prevede la art 41 din codul muncii republicat. De regula elementele contractuale cu care se opereaza mai des sunt cele prevazute la acest articol si de fiecare data se incheie act aditional. Important este ca pana la urma din solutiile date sa se rezolve problemele ridicate de dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2012
Doamna Ioana Popa,multumesc pentru raspuns.Nu i-am schimbat functia,are aceeasi functie ca si in contractul individual de munca.Atributiile difera putin pentru ca e alta sectie cu alt specific.In ceea ce priveste art.42,alin.(2),nu se mai potriveste faptul ca salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca,pentru ca am mai spus ca deja el beneficiaza de un spor mai mare decat cel prevazut in contractul individual de munca pentru ca se modifica conditiile de munca si facandu-i act aditional ii modifici CIM,automat,deci oricum nu isi mai pastreaza toate drepturile salariale din CIM.Iar la detasare se precizeaza in Codul Muncii:
.Pe durata detaşării salariatul beneficiază de drepturile care ?i sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detaşarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detaşat.Daca Codul Muncii precizeaza ca beneficiaza de drepturile salariale care ii sunt mai favorabile,nu mai e valabil faptul ca salariatul isi pastreaza toate celelalte drepturi prevazute in CIM,pentru ca angajatorul l-a care a fost detasat poate oferi drepturi salariale mai mari decat cel care l-a detasat.Bineinteles se face act aditional cu acordul partilor care modifica CIM,dar nu-i acelasi lucru CIM cu act aditional.Legiuitorul ar fi trebuit sa fie mai explicit in cazul de fata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Sep. 2012
Doamna Georgeta Ganea,multumesc in primul rand pentru raspuns.Nu ii fac ordin de delegare,pentru ca o deleg in aceeasi unitate pe o alta sectie,sediul fiind acelasi.Si fiind alta sectie,decat cea specificata in contractul individual de munca,automat i se schimba locul de munca,deci e in afara locului sau de munca.Da,si separat se poate incheia act aditional aditional cu modoficarile necesare.Numai ca eu am facut in loc de act aditional,decizie.De acum incolo o sa le fac act aditional.Nu am avut pana acum probleme in caz de control,pentru ca am facut decizie,in loc de act aditional,dar niciodata nu se stie,asa ca mai bine sa fii precaut.In privinta atributiilor,are cam aceleasi atributii pentru ca nu ii schimb functia,numai ca difera foarte putin in functie de specificul sectiei.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Elisabeta Manoiu la 21 Sep. 2012
Modificarea fisei postului se face tot cu acordul partilor, nu o puteti face prin decizie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Elisabeta Manoiu la 21 Sep. 2012
Aveti grija la prevederea din Codul muncii conform careia pe perioada delegarii salariatul ar trebui sa isi pastreze functia. Cu alte cuvinte, o modificare a atributiilor ar necesita in mod obligatoriu un act aditional, prin care sa iasa in evidenta acordul salariatului in acest sens. Altfel se incalca legea.

Art. 42
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.

Decizia este o modificare unilaterala, care se aduce doar la cunostinta salariatilor prin semnatura. Modificarea functiei din CIM si atributiilor se face prin act aditional.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Elisabeta Manoiu la 21 Sep. 2012
Vedeti dumneavoastra, delegarea nu inseamna exercitarea altor atributii asa cum este ea definita de codul muncii,
Art. 43
Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Ordinul de delegare implica doar schimbarea unilaterala locului de munca a salariatului nu si alte modificari aduse CIM.
Pe ordin se trece locul de munca, ora de plecare, ora de sosire. Pe baza delegarii se pot acorda alte drepturi daca e cazul, diurna, transport, cazare.
Separat, se incheie actul aditional pentru modificarea conditiilor de munca, timp de odihna daca este cazul, drepturi salariale, etc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Sep. 2012
Desi pana la urma important e sa fie un document, acum ca ii spune decizie sau act aditional, in ambele precizez cam acelasi lucru. Numai ca de exemplu in decizie ii mai scriu si atributiile pentru ca pleaca dintr-o sectie in alta si se modifica si atributiile. O alta solutie ar fi sa ii fac o anexa la fisa postului pentru luna respectiva cu atributiile, dar ma incurc prea mult pentru ca pe fiecare luna deleg pe cineva, numai ca deleg prin rotatie si difera persoanele. Eu le iau acordul salariatilor pentru modificari ale contractului individual de munca si pe decizii, deci nu ar fi o mare diferenta pentru ca luandu-le acceptul si pe decizii inseamna ca e cu acordul partilor, dar legea intr-adevar spune ca se fac acte aditionale pentru modificari ale contractului individual de munca acum ca inainte se faceau decizii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns userului georgeta ganea la 21 Sep. 2012
Nu-mi imaginez cum ar arata un act aditional pentru delegare. Nu am intocmit niciodata act aditional pentru delegare. Poate sa ii fac si decizie pentru delegare si act aditional pentru marirea sporului. Nu imi imaginez cum scriu in actul aditional motivele delegarii si temeiul legal, pentru ca in decizie specific motivele delegarii si temeiul legal iar in actele aditionale se scriu de obicei datele de indentificare ale angajatorului, angajatului, drepturile salariale si temeiul legal, dar temeiul legal e mai scurt si mai la obiect decat ceea ce prevad intr-o decizie. In fine, o sa ma mai gandesc la asta. Poate ma puteti ajuta cu vreo sugestie. Multumesc!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2012
Orice spor mentionat in CIM capata se opereaza in Revisal. Caracterul permanent al sporului este dat de prezenta lui in contractul de munca al salariatului.

In cazul de fata insa este vorba de un spor acordat de catre angajator prin decizie, pe o perioada limitata, si nu o modificare a sporului in contract. Caz in care, in opinia mea, puteti modifica in Revisal in baza deciziei, sporul pentru conditii speciale, iar dupa expirarea lunii prevazute in decizie reveniti la sporul initial. Daca nu operati in Revisal, la baza modificarii va sta oricum acea decizie, ca dovada a acordarii unui spor mai mare decat cel prevazut in CIM pe o perioada limitata de timp.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 21 Sep. 2012
Da, tot spor permanent este numai ca se modifica cuantumul acestuia. Se face act aditional fie chiar pentru o luna pentru acordarea acestui spor, se inregistreraza in REVISAL pentru perioda pentru care se acorda.Probabil se schimba si conditiile de munca pentru ca sporul este considerabil mai mare la noul loc de munca fata de cel la care presteaza activitatea in mod obisnuit.

Alte intrebari despre Drepturi salariale

Expertii nostri
Ioana Popa
adriana iancu Marius Ion George Andreescu violeta Georgescu G Stancu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri