Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediul medical vechime in munca?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara,

Concediul medical (sarcina) mai mare de 90 zile este considerat vechime in munca?

Multumesc!

Adaugata in: Codul Muncii
Andrea Kerekes
 User  Andrea Kerekes
a intrebat la 11 Aug. 2013
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

7 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Kerekes
 User Andrea Kerekes
a raspuns la intrebare la 12 Aug. 2013
Da, la pensie. Acum am inteles. Va multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andrea Kerekes la 12 Aug. 2013
Unde anume va intereseaza sa fie calculata vechime in munca? La pensionare v-am precizat deja ca da. Se plateste contributie CAS (pensii) pentru orice medical.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Kerekes
 User Andrea Kerekes
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Aug. 2013
Imi cer scuze ca nu am precizat, sunt in concediu medical obisnuit. Deci se calculeaza vechimea in munca aceasta perioada?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andrea Kerekes la 12 Aug. 2013
Conform Directivei CE 88/2003, art. 7, explicat prin Decizie a Curtii Europene de Justitie, durata concediului medical nu mai afecteaza concediul de odihna, ceea ce inseamna ca daca nu aveti alte perioade de suspendare acordata pana la intrarea in crestere copil, de tipul concediilor fara plata de exemplu, ar trebui sa vi se acorde concediul de odihna aferent perioadei din an pana la intrarea in crestere copil, daca solicitati acordarea lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Andrea Kerekes la 12 Aug. 2013
Aveti probabil concediu medical obisnuit sau de risc maternal si apoi intrati in prenatal. Nu aveti cum sa beneficiati de 180 de zile de prenatal, nu este legal si niciun medic nu v-ar acorda un astfel de certificat.

OUG 158/2005 - ART. 23
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă ?n care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
....................
ART. 24
(1) Concediul pentru sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile ?nainte de naştere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naştere.
(2) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa ?ntre ele, ?n funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, ?n aşa fel ?nc?t durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
......................

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Andrea Kerekes
 User Andrea Kerekes
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Aug. 2013
Dar eu voi avea approximativ 180 zile pana intru in prenatal, astea sunt cam 6 luni. Deci se considera vechime in munca la calcularea pensiei? As mai avea o intrebare, concediul medical afecteaza concediul de odihna? mai beneficiez de el?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 12 Aug. 2013
Concediul medical pentru sarcina nu poate fi mai mare de 84 de zile in primul rand, existand obligativitatea efectuarii unui minim de 42 de zile de concediu pentru lauzie din totalul celor 126 de zile pentru concediul de maternitate sarcina si lauzei. Concediul medical este vechime in munca pentru ca se plateste contributie la pensie iar pe durata lui exista oricum contract de munca, chiar daca suspendat de drept. Nu se ia insa in considerare pentru stabilirea stagiului de cotizare sau a indemnizatiei pentru somaj. Totodata, el se va lua in calucul pentru stabilirea celor 12 luni anterioare nasterii pentru acordarea indemnizatiei crestere copil, timp in care beneficiarul ar trebui sa realizeze venituri profesionale impozabile, cat si in calculul indemnizatiei aferente concediului.

Alte intrebari despre Codul Muncii

Expertii nostri
violeta Georgescu
Viviana Serni Marius Ion adriana iancu Gratiela Petrescu Ioana Popa G Stancu
TOP RASPUNSURI 2018
Sunt pensionar (pensie pentru limita de varsta) si angajat pentru perioada determinata de 3 luni. Am dreptul la concediu...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Iun. 2018 2 raspunsuri
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 4 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns