ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A

"salariu in perioada de preaviz"

In perioada de preaviz eu am primit 75% din salariu , este legal? Va multumesc!

Adaugata in
  • Codul Muncii
  • Preaviz

Florin Nedeianu
 User  Florin Nedeianu a intrebat la 21 Oct. 2013

 

12 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Ioana Popa la 24 Oct. 2013
Admiteti faptul ca in acea zi a cincea din saptamana sa spunem , contractul este suspendat, da? Potrivit codului muncii preavizul in mod normal se suspenda pentru acea zi,
In aceste conditii, daca salariatul are preraviz de 20 zile lucratoare ar insemna ca acesta sa se prelungeasca corespunzator cu zilele in care contractul a fost suspendat pentru masura administrativa la nivelul unitatii care intra in intervalul preavizului .Cele 20 de zile de preaviz trebuiesc respectate prin prezenta la lucru faptica si plata integrala a orelor prestate.



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Georgeta Ganea la 23 Oct. 2013
Gasiti explicatia chiar in raspunsul lui. A fost dispusa masura reducerii activitiatii si a programului de la 5 la 4 zile.

Nu facem exercitii de logica, si va rog sa nu mi-o luati in nume de rau, ci vorbim de ce permite legea. Intr-un astfel de caz daca salaraitul se va duce in instanta va pierde, contestand dreptul angajatorului de a dispune acesta masura in timpul preavizului, pentru ca aceasta masura nu exista in Codul muncii. Propun sa ne limitam la speta si prevederile legii, ce permite si ce nu legea.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Ioana Popa la 22 Oct. 2013
Nu sustin asa ceva dar atat timp cat angajatorul a luat decizia concedierii nu vad logica pentru care in perioada preravizului sa i se suspende contractul pentru o zi in fiecare saptamana.Interesul acestuia este doar sa inceteze CIM.
In legatura cu intrebarea adresata ,vazand ca persoana in cauza a fost platita cu 75% din perioada de preaviz am tras concluzia ca este o abordare gresita din partea angajatorului in astfel de cazuri.Nu este niciun motiv sa fie platit doar cu 75% .
Trag concluzia ca din cele 20 de zile lucratoare nu i s-au platit 5 zile


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Oct. 2013
Este ca si cum ati spune ca angajatul nu poate avea perioade de suspendare in timpul preavizului, lucru total gresit.

Art. 49
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Oct. 2013
Daca aveti o astfel de perioada in timpul preavizului el s-ar prelugni cu 5 - 6 zile, nu mai mult. Dar asta nu inseamna ca nu se poate aplica in timpul preavizului, strict despre acest lucru vorbim pentru ca aceasta problema ati lansat-o. Repet, in timpul preavizului CIM isi produce in continuare efectele. Ca atare si salariatul poate fi trimis in somaj tehnic daca vreti sau se poate ajunge la acea reducere de la 5 la 4 zile, in functie de caz.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Ioana Popa la 22 Oct. 2013
Nu uitati ca CIM este suspendat pentru o zi pe saptamana si anuntat la ITM. Suspendarea CIM inseamna suspendare contract si preavizul se prelungeste corespunzator.Pana la urma cum ar fi mai corect?


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Oct. 2013
Preavizul unei concedieri de exemplu este de minim 20 de zile lucratoare, dar poate fi si mai mare. Ca se ajunge la o eventuala prelungire a preavizului este altceva, dar nu este interzisa prin lege aplicarea acestor masuri pentru ca legiuitorul nu are cum sa prevada cand anume apar aceste probleme economice sau tehnologice.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Oct. 2013
Masurile se pot aplica si pe perioada preavizului, nu este absolut nicaieri in lege prevazuta aceasta interdictie. Pe perioada preavizului contractul de munca isi produce in continuare efectele, ceea ce inseamna ca se pot aplica si aceste masuri.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea a raspuns userului Florin Nedeianu la 22 Oct. 2013
Masurile administrative luate din motive economice, tehnologice, nu se aplica pe perioada preavizului.Acesta este de 20 zile lucratoare lucrate si nu intra si zilele de suspendare CIM


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns userului Florin Nedeianu la 22 Oct. 2013
Daca vi s-a redus spatamana de lucru de la 5 la 4 zile, atunci s-a aplica o reducere a salariului corespunzatoare numarului de zile nelucrate din luna.

Referitor la luna iunie, nu este in regula ce s-a intamplat. Angajatorul nu poate efectua retineri din salariu fara sa notifice salariatii afectati si fara sa aiba o baza legala sau o hotarare judecatoreasca in acest sens. Ceva nu e in regula acolo.

Salariul neacordat la timp, daca nu il primiti nici macare retroactiv, il puteti cere in instanta, impreuna cu daune daca doriti. Dreptul de actiune se prescrie in 3 ani de la data datoriei.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Florin Nedeianu
 User Florin Nedeianu a raspuns userului Ioana Popa la 22 Oct. 2013
Da , ni s-a redus saptamana de lucru dela 5 la 4 zile.Dar pe luna iunie ni s-a dat doar50% din salariu fara nici o notificare . Azi am semnat fisa de lichidare dar nu ni s-a dat restanta de salariu 50%.


Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa a raspuns la intrebare la 22 Oct. 2013
In mod normal perioada de preaviz este platita la fel ca pana la acordarea ei, conform salariului inscris in contract, in raport cu timpul din luna lucrat. Preavizul nu duce la scaderea salarialui daca nu apare acte aditionale de renegociere, perioade de reducere a activitatii, concedii medicale etc., care pot modifica venitul pentru o perioada limitata de timp sau permanent. Detaliati putin problema, au exista suspendari? Concediu medical? Sau plata salariului se face in doua transe, avans si lichidare?



Alte intrebari despre Codul Muncii

Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro
Sectiuni
  • Abateri disciplinare
  • Ajutoare materiale
  • Angajare
  • Cariera si performanta
  • Codul Muncii
  • Concediere
  • Concedii
  • Contract de munca
  • Contributii
  • Contributii sociale
  • Deduceri
  • Drepturi de autor
  • Drepturi salariale
  • Fisa postului
  • Legislatia muncii
  • Motivarea angajatilor
  • Pensii
  • Recrutare si selectie
  • Resurse umane
  • Sanatate si Securitate in Munca
  • Somaj
  • Studii de caz
  • Tichete
  • Timp de munca
TOP RASPUNSURI 2014
Lucrez la o firma ca sef de serviciu , salariu meu in contract este minimul pe economie 900 lei . Este acesta un salariu...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 1 raspuns
Buna ziua,o firma de taxi SRL are nevoie de un contabil,este ok angajare 1ora / saptamna si care ar fi salariul minim,...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2014 2 raspunsuri
Buna,ma confrunt pentru prima data cu urmatoarea situatie;am o angajata care si-a luat concediu fara plata pentru 30 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 3 raspunsuri
Doresc sa stiu cum se calculeaza punctajul la pensie pentru perioada asimilata ( 4 ani facultate la zi (15 sept 1974 - 1...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 3 raspunsuri
Buna ziua!Inca de la data angajarii in institutia in care lucrez am solicitat sa fiu incadrata ca asistent medical cu...[citeste mai mult]
Publicat la data 13 Aug. 2014 11 raspunsuri
Buna ZiuaAm un salariat care a avut contract perioada determinata1.04.2013 - 1.04.2014, luna mai 2014 si iunie 2014 nu a...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2014 1 raspuns
Video club