Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere, restructurare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua. Postul mi-a fost restructurat in sedinta din 25 sept. 2012, iar la aceasta data eu eram in concediu medical. Este valabil preavizul sau se poate anula?

Adaugata in: Concediere
Monica Simionescu
 User  Monica Simionescu
a intrebat la 27 Oct. 2012
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 29 Oct. 2012
Daca a intervenit o reorganizare judiciara, dizolvare sau faliment, atunci da, desfiintarea postului este legala, iar preavizul va curge dupa revenirea din concediul medical. Daca nu , aveti in vedere urmatoarea prevedere din Codul muncii:

Art. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
a) pe durata incapacitatii temporare de munca, stabilita prin certificat medical conform legii;

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Sunt angajata intr-o societate de stat, in luna februarie 2018 salariul meu si tichetele de masa au fost...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Iun. 2018 7 raspunsuri
Buna ziua, in perioada 03.1990-05.1991 am lucrat la S.C. NUCLEARMONTAJ Bucuresti Platforma C.N.E. Cernavoda. Acesta...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Iun. 2018 2 raspunsuri
Sex MasculinNăscut 27.02.1956A. Lucrat efectiv 30 ani ,10 luni și 24 zileB. Contract asigurări sociale Casa...[citeste mai mult]
Publicat la data 17 Iun. 2018 1 raspuns
Buna ziua,Am urmatoarea situatie: am trimis in revisal CIM-ul pentru o angajata care a anuntat in prima zi de munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2018 1 raspuns
1.Un salariat care este angajat pe perioada determinata, mai trebuie transmis in revisal incetarea daca a fost trecuta...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2018 1 raspuns
Un angajat isi inregistreaza pe data de 8 iunie,demisia,incepand cu data de 11iunie.Adica o scrie vineri, (vineri...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2018 1 raspuns