Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

desfacerea contractului de munca pentru absente nemotivate


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua

am o nelamurire, in ce conditii se poate desface contractul de munca pentru absente nemotivate?
Trebuie sa figureze pe ce perioada de trei absente nemotivate?
Adica daca intr o luna figureaza cu trei absente (in zile diferite) i se poate desface contractul?

Multumesc si astept raspunsul dvs
Ileana Bala


Ileana Bala
 User  Ileana Bala
a intrebat la 25 Mar. 2016
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului ILEANA BALA la 28 Mar. 2016
Conform art. 251 alin.1 din Codului Muncii ,sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio sanctiune disciplinara, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa in lipsa unei cercetari disciplinare prealabile.
In vederea derularii procedurii de cercetare disciplinara, organul de conducere al angajatorului numeste o comisie in acest sens.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ileana Bala
 User Ileana Bala
a raspuns userului adriana iancu la 28 Mar. 2016
Multumesc frumos, dar daca salariatul nu vrea sa vina la munca o zi , doua,(ca nu vrea el)nu face cerere de fara plata...sunt nevoita sa il trec N,i se poate desface contractul la un nr de nemotivate sau se face dosar de cercetare disciplinara si se fac
demersurile necesare cum ati spus dvs?


Ileana Bala

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 27 Mar. 2016
Teoretic puteti inceta contractul pentru absente nemotivate, dar cu respectarea procedurii de cercetare disciplinara prealabila.
Puteti concedia un salariat ca sanctiune disciplinara daca acesta a savarsit o abatere disciplinara grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, dar numai dupa parcurgerea procedurii cercetarii disciplinare prealabile.La stabilirea gravitatii faptei aveti in vedere urmatoarele criterii: imprejurarile in care a fost savarsita fapta, gradul de vinovatie al salariatului, consecintele abaterii disciplinare, comportarea generala in serviciu a salariatului si eventualele sanctiuni disciplinare suferite anterior de acesta.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2018
Buna ziua! Unui angajat care a avut CIM pe perioada determinata de un an de zile i se prelungeste CIM-ul, tot pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua sotul meu are 58 de ani si o vechime de39 de ani ar putea iesi la pesie anticipat?Daca se poate as dori sa...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua, vreau sa stiu cum pot sa aflu in mediul online, daca sunt sau nu angajat.Se poate afla chestia asta online?...[citeste mai mult]
Publicat la data 08 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua!Daca un angajat (bugetar) are cerere de CO aprobata in perioada 10-24.08.2018, si revine asupra ei pt a...[citeste mai mult]
Publicat la data 10 Aug. 2018 1 raspuns
Buna ziua,as dori sa stiu cand se poate sa iasa la pensie anticipat urmatoarea persoana:Femeie, nascuta la 15 Septembrie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 7 raspunsuri
pensia minimă mi-a fost calculată n anul 2000 - pentru o vechime de 22 ani și 6 luni - la valoarea de 499 lei ,...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Aug. 2018 1 raspuns