Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Declaratie concediu medical


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Declaratia pe care o dai la medic pe propria raspundere atunci cand beneficiezi de concediul medical se depune si la angajator si daca da in temeiul carei legi? Daca se doreste a se verifica o persoana care se afla in concediul medical cum se procedeaza?
Va multumesc anticipat!

Adaugata in: Concedii Email maketing
Elisabeta Manoiu
 User  Elisabeta Manoiu
a intrebat la 09 Aug. 2013
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Elisabeta Manoiu la 12 Aug. 2013
Nu, nu se depune la angajator. Se depune la Casa de Sanatate si la medic.

ART. 5 - Ordin 60/32/2006 privind normele de aplicare a OUG 158/2005
(1) Pentru a beneficia de concedii şi indemnizaţii, persoanele prevăzute la art. 1 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 sunt obligate să depună declaraţia de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii la CASA DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE la care aceştia sunt luaţi ?n evidenţă ca plătitori de contribuţie de asigurări sociale de sănătate.
(2) Declaraţia de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii se ?ntocmeşte ?n formă scrisă, conform modelului prezentat ?n anexa nr. 4, şi se depune personal sau de către persoana ?mputernicită de titularul declaraţiei.
(3) Ori de c?te ori intervin modificări asupra elementelor care au stat la baza declaraţiei de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii este obligatorie depunerea comunicării de modificare a acesteia, ?n termen de maximum 30 de zile de la apariţia modificării respective, conform modelului prezentat ?n anexa nr. 5.

ART. 7
(1) Persoanele fizice asigurate pe bază de declaraţie de asigurare pot solicita retragerea declaraţiei de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii. ?n acest sens vor depune la casele de asigurări de sănătate formularul-tip al solicitării de
retragere a declaraţiei de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii, conform modelului prezentat ?n anexa nr. 6.
(2) Nedepunerea formularului-tip de retragere a declaraţiei de asigurare pentru concedii şi indemnizaţii nu exonerează asiguratul de obligaţiile asumate prin declaraţia de asigurare pentru concedii şi indemnizaţi

ART. 81 - Ordin 60/32/2006
.............................
(4) Medicii prescriptori au obligaţia ca la solicitarea plătitorilor de indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate să pună la dispoziţia acestora o copie a declaraţiei prevăzute la alin. (2) "Conformă cu originalul".
(5) Obligaţia prevăzută la alin. (4) se duce la ?ndeplinire de către medicul prescriptor numai ?n baza unei ?mputerniciri date de conducătorul unităţii plătitoare.
(6) Angajatorii au obligaţia să transmită casei de asigurări sociale de sănătate, ?n termen de maximum 6 zile de la data la care au fost ?nştiinţaţi cu privire la apariţia stării de incapacitate temporară de muncă, lista persoanelor angajate aflate ?n incapacitate temporară de muncă, precum şi datele de identificare, respectiv numele medicului prescriptor şi unitatea ?n care funcţionează acesta şi declaraţia prevăzută la alin. (2), dacă au solicitat-o.
(7) Verificarea prezenţei asiguraţilor aflaţi ?n incapacitate temporară de muncă la adresa de domiciliu sau la reşedinţa indicată se poate efectua numai ?n intervalul orar 8,00 - 11,00, 12:00 - 17:00, 18:00 - 20:00, prilej cu care se va ?ncheia un proces-verbal semnat de membrii comisiei şi de asigurat, conform modelului prevăzut ?n anexa nr. 5.
(8) Procesul-verbal prevăzut la alin. (7) poate fi contestat ?n termen de 30 de zile de la data comunicării, la sediul plătitorului de indemnizaţii, acesta av?nd obligaţia de a răspunde ?n maximum 30 de zile de la data ?nregistrării contestaţiei.
(9) Controlul privind modul de eliberare a certificatelor de concediu medical, ?n condiţiile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se realizează pe baza unei metodologii elaborate de CNAS ?n termen de 60 de zile şi care va fi publicată ?n Monitorul Oficial al Rom?niei, Partea I.



Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Elisabeta Manoiu
 User Elisabeta Manoiu (economist, SOT)
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Aug. 2013
Aceasta este declaratia.Intrebarea mea este daca se depune la angajator?


ANEXA Nr. 4
(Anexa nr. 16 la norme)

DECLARATIE

Subsemnatul/a, ............................................... angajat(a) al/a ................................................, cu sediul ..........................................., (se va specifica adresa angajatorului) cetatean ..........................., nascut(a) la data de ................, in localitatea ..........., domiciliat(a) in ......................, str. .................. nr. ........, bl. ........, sc. ........, et. ......, ap. ......., sectorul/judetul ................................, posesor(oare) al/a ..............., seria ........ nr. ...................., eliberat(a) de ..................................................... la data de ..............................................., cod numeric personal ................................................., cunoscand dispozitiile art. 292 din Codul penal cu privire la falsul in declaratii, declar pe propria raspundere urmatoarele:
Pe perioada valabilitatii concediului medical seria ........................................... nr. ..........................., acordat in data de ..............................................., voi locui la adresa de resedinta din:
Str. ..................... nr. ........, bl. ........, sc. ........, et. ......, ap. ......., sectorul/judetul .................
Prin prezenta declar ca sunt de acord cu urmatoarele conditii de eliberare a concediului medical:
-sa anunt angajatorul/platitorul de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate cu privire la incapacitatea temporara de munca, precum si datele medicului care a eliberat certificatul de concediu medical, in primele 24 de ore de la obtinerea acestuia, sau in situatia in care aparitia starii de incapacitate temporara de munca a intervenit in zilele declarate nelucratoare, sa anunt angajatorul/platitorul de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in prima zi lucratoare;
-sa mentionez adresa de resedinta pentru perioada concediului medical;
-sa fiu prezent la adresa de resedinta indicata pe toata perioada concediului medical, cu exceptia situatiilor justificate cu documente medicale pentru efectuarea de tratamente de specialitate, analize paraclinice sau alte proceduri medicale;
-pe durata valabilitatii concediului medical pot fi vizitat la adresa indicata, in intervalele orare 08,00-11,00; 12,00-17,00 si 18,00-20,00, de persoanele abilitate, desemnate in conformitate cu legislatia in vigoare, obligandu-ma sa ma legitimez.
In cazul nerespectarii acestor conditii, voi suporta rigorile legislatiei in vigoare.



OBSERVATIILE MEDICULUI PRESCRIPTOR

Cod parafa
Semnatura


Declarant Data
?????????? ????????????.
(numele, prenumele si semnătura)
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 09 Aug. 2013
Ce redati dvs este o cerere tip, dna vorbeste de o declaratie pe propria raspundere. Sunt doua lucruri distincte.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 09 Aug. 2013

Probabil va referiti la aceasta cerere.Din cunostintele mele nu prea se completeaza cererea.Dai daca o completati insoteste concediul medical depus la casa, nu ramane la angajator
ANEXA 9 din Ordinul 60 din 2006
-------
la norme
--------

*T*
Casa Naţională de Asigurări de Sănătate
Casa de Asigurări Sănătate............

Nr. │_│_│_│_│_│ din: │_│_│_│_│_│_│_│_│

CERERE - TIP
privind solicitarea indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 09 Aug. 2013
Nu stiu despre ce declaratie vorbiti, insa angajatorului i se prezinta certificatul de concediu medical eliberat de medic, pe baza caruia salariatul dovedeste ca se afla in medical. Verificarea legalitatii concediului medical se face cu interventia autoritatilor, la solicitarea angajatorului si in baza unui proces vrebal prealabil.

Art. 81 - Ordin 60/32/2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate:
.....................
(7) Verificarea prezenţei asiguraţilor aflaţi ?n incapacitate temporară de muncă la adresa de domiciliu sau la reşedinţa indicată se poate efectua numai ?n intervalul orar 8,00 - 11,00, 12:00 - 17:00, 18:00 - 20:00, prilej cu care se va ?ncheia un proces-verbal semnat de membrii comisiei şi de asigurat, conform modelului prevăzut ?n anexa nr. 5.
(8) Procesul-verbal prevăzut la alin. (7) poate fi contestat ?n termen de 30 de zile de la data comunicării, la sediul plătitorului de indemnizaţii, acesta av?nd obligaţia de a răspunde ?n maximum 30 de zile de la data ?nregistrării contestaţiei.
(9) Controlul privind modul de eliberare a certificatelor de concediu medical, ?n condiţiile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se realizează pe baza unei metodologii elaborate de CNAS ?n termen de 60 de zile şi care va fi publicată ?n Monitorul Oficial al Rom?niei, Partea I.


Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2016
Buna ziua,am o nelamurire si anume, daca copilul se naste la 01.10.2016, cu ce data va fi suspendat CIM si pana la ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, Sunt nascut in data de 11.02.1960. - Am lucrat din 15.09.1981 pana la 28.05.1986 la SN Mangalia (grupa 1...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 1 raspuns
Unul dintre angajatii nostrii a plecat la cursuri pentru o saptamana. Cursul este aprobat de conducatorul unitatii. Cum...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Sep. 2016 1 raspuns
Buna ziua,Un angajat a prezentat la societate decizia de pensionare la limita de varsta. El vrea sa ramana angajat.Ce...[citeste mai mult]
Publicat la data 27 Sep. 2016 2 raspunsuri
Buna ziua, sunt la pensie ptr. limita de varsta din 2014. In 23.09.2016 s-a pronuntat in instanta hotararea prin care...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Sep. 2016 2 raspunsuri
As vrea sa stiu, mama fiind casnica..are drept de pensie in urma decesului tatalui meu? El a decedat acum 8 ani, la...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Sep. 2016 3 raspunsuri

X