Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu

Cum se calculeaza pensia pentru limita de varsta?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna seara
as dori sa stiu cand trebuie incetat contractul de munca pentru pensie limita de varsta in cazul angajatei nascute in 20.10.1953?
angajatorul trebuie sa inceteze contractul de munca chiar daca doamna nu a depus inca dosarul de pensionare?

Adaugata in: Codul Muncii Pensionare
Movila Dalini
 User  Movila Dalini
a intrebat la 15 Mar. 2017
Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Top 12 formulare obligatorii pentru legislatia muncii"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Movila Dalini
 User Movila Dalini
a raspuns userului adriana iancu la 04 Apr. 2017
Mutumesc
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns userului Movila Dalini la 03 Apr. 2017
CIM inceteaza potrivit at 56 lit c din Codul muncii.
Incetarea de drept are loc ca urmare a intervenirii unei situatii de fapt care nu mai permite continuarea raportului de munca independent de vointa angajatului sau a angajatorului.
In concluzie,daca salariatul care indeplineste conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare pentru pensionare nu solicita pensionarea, angajatorul va emite, in termen de 5 zile lucratoare de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, decizia prin care constata incetarea de drept a contractului individual de munca.

Legea 263/2010
Art. 52
Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare sau in specialitate, dupa caz, prevazute de prezenta lege.
Cererea de pensionare impreuna cu actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de lege se depun de solicitant sau la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul solicitantului, cu 30 de zile calendaristice inainte de data indeplinirii conditiilor de pensionare, prevazute de lege.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Movila Dalini
 User Movila Dalini
a raspuns userului georgeta ganea la 20 Mar. 2017
ultumesc,
doar ca nu am inteles cu ce articol incetez CIM-ul?
ii incetez cim conform art.55 lit.b sau conform art.56 lit.c ?
si ulterior impreuna cu decizia emisa de angajator depune dosarul la casa de pensii?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Movila Dalini
 User Movila Dalini
a raspuns userului georgeta ganea la 19 Mar. 2017
Multumesc,
doar ca nu am inteles cu ce articol incetez CIM-ul?
ii incetez cim conform art.55 lit.b sau conform art.56 lit.c ?
si ulterior impreuna cu decizia emisa de angajator depune dosarul la casa de pensii?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Movila Dalini la 19 Mar. 2017
Ii incetati CIM si doamna isi va depune dosarul de pensionare incepand cu data la care ii incetati CIM.A pierdut un eventual drept de cumul pensie salariu lucrand peste termenul la care indeplinea conditiile de pensionare la limita de varsta
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Movila Dalini
 User Movila Dalini
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Mar. 2017
si in acest caz cum se procedeaza cu decizia? trebuie sa astept decizia de casa de pensii sau eu ii incetez conform art 56 lit.c cu data de 01.04.17 ; iar apoi doamna depune dosarul la casa de pensii impreuna cu decizia emisa de angajator?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Movila Dalini
 User Movila Dalini
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Mar. 2017
Multumesc
si in cazul acesta, eu ii pot inceta de exemplu contractul de munca cu 01.05.17 cu art56 lit c?
chiar daca doamna putea intra in pensie in mai 2013 conform varstei?pt ca in mai 2013 nu a depus actele de pensionare si nic nu stiam daca ea se incadra conform stagiului
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 17 Mar. 2017
DA, daca ati indeplinit conditiile de pensie si dvs..sigur le-ati indeplinit.Angajatorul va inceteaza CIM , iar dvs incepand cu aceiasi data puteti depune dosarul de pensie
Art. 56 din codul muncii republicat
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;


Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2017
Am iesit la pensie in oct.2016 limita de varsta 40 ani vechime tot de atunci lucrez in continuare cu contract dee munca...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Iun. 2017 1 raspuns
Buna ziua!Am urmatoare speta:Am 4 angajati care isi desfasoara activitatea la program de 12 ore de zi , 12 ore de noapte...[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2017 1 raspuns
Intentionez sa depun dosarul pentru pensie anticipat partiala in data de 1 August 2017, cat este indicele de corectie?[citeste mai mult]
Publicat la data 20 Iun. 2017 2 raspunsuri
Buna ziua as dori sa stiu daca in regulamentul de ordine interna ,angajatorul poate conditiona ca cei care lucreaza in...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iun. 2017 1 raspuns
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu temeiul legal, pentru incadrarea in grupa a II-a de munca a unui salariat care a...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2017 1 raspuns
Buna ziua,Intrebarea mea este daca din punct de vedere legal un angajator din domeniul privat poate incadra salariati pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2017 1 raspuns

X