Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Este obligatoriu ca zilele suspendate sa fie saptamanale?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua.
In cazul aplicarii art. 52 alin. 3 Codul Muncii ( reducerea saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile ) este posibil ca salariatii afectati de suspendarea acestor zile, sa le ia pe toate data in cursul unei luni?
Adica: sunt obligati sa stea acasa cate o zi in fiecare saptamana? Ori pot lua aceste zile libere neplatite ( 4 intr-o luna) toate odata sau doua intr-o saptama si doua in alta saptamana?
Legiuitorul nu precizeaza cum se aplica cu exactitate acest articol .

Va multumesc.

Adaugata in: Codul Muncii
Mariana Monica Bia
 User  Mariana Monica Bia
a intrebat la 02 Apr. 2015
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 13 Apr. 2015
Asa este, legea nu precizeaza acest lucru, daca zilele pot fi efectuate toate odata sau cumulat. Ce puteti face, in aprecierea mea, este sa treceti ca programul este unul distribuit inegal, pentru a putea sa puneti acest tip de program in aplicare asa cum prevede Codul muncii. Caz in care puteti avea aceste zile cumulate intr-o saptamana sau mai multe. Aveti in vedere si reducerea salarilui in functie de cele 4 zile nelucrate pe luna asa cum prevede legea. Incercati o confirmare si cu cei de la ITM ca sa nu riscati eventuale probleme.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2015
Este foarte clar: reducerea saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile.

Alte intrebari despre Codul Muncii

TOP RASPUNSURI 2020
Am12ani de munca ??n grupa 2 cu75%de c????i ani beneficiez ie??ire la pensie mai devreme de 65 de ani sunt??n 1963 ??i...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2020 3 raspunsuri
Buna ziua revin cu o noua problema daca la v??rsta de 60de ani pot ie??i anticipat sa ??n??eleg c─? nu pot beneficia de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2020 1 raspuns
Buna ziua d-na Ganea ,Incep prin a va informa ca cam depus pe 03.08.2020 cererea de pensionare anticipata partial...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Sep. 2020 5 raspunsuri
am inteles ca pot iesi la 62 de ani varsta la pensie normala prin reducerea cu 3 ani avaind grupa 2 cu 75% ,bun si daca...[citeste mai mult]
Publicat la data 15 Sep. 2020 1 raspuns
Buna ziua! Vreau sa stiu daca armata constituie stagiu de cotizare sau numai anide vechime. Intreb pentru dosar de...[citeste mai mult]
Publicat la data 16 Sep. 2020 1 raspuns
Buna ziua!Beneficiez de o reducere a varstei de pensionare de 8 ani si 6 luni ptr. activitate desfasurata in grupa 1 de...[citeste mai mult]
Publicat la data 19 Sep. 2020 1 raspuns