ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

In intrebarea precedenta am specificat ca intru in concediu incepand cu data de 05.08, iar notificarea am primit-o pe mail, este adevarat in data de 01.08.
Articolul 60 este in vigoare si in acest caz?
Ce trebuia sa fac? Sa astept sa intru in concediu si la revenire sa se numere cele 20 de zile de preaviz sau se anuleaza concediul si se incepe numararea celor 20 de zile incepand cu data de 01.08?
Va rog sa imi raspundeti urgent caci ma aflu intr-o situatie destul de dificila.

Adaugata in: Concediere
Vicentiu Brebenel
 User  Vicentiu Brebenel
a intrebat la 02 Aug. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

10 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 20 Aug. 2013
De acord cu dvs aici, ce spuneam eu este ca legea nu precizeaza ca cererea se depune cu cel putin 5 zile inainte. Iar in majoritatea cazurilor, cel putin in mediul privat, slariatul primeste doar salariul integral pentru luna in cauza, nu si o suma suplimentara.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 12 Aug. 2013
Indemnizatia de concediu se calculeaza pentru o cerere de concediu aprobata.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 12 Aug. 2013
Cererea de concediu de odihna se adreseaza catre aprobare astfel incat angajatorul sa poata respecta termenul; prevazut la art de mai jos.
Art. 150dIN CODUL MUNCII REPUBLICAT

;;;;;;
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare ?nainte de plecarea ?n concediu.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 12 Aug. 2013
Concediul poate sa fie aprobat si cu mai mult de cinci zile inainte sau chiar cu o zi. Nu stiu unde apare acea prevedere in lege referitoare la aprobarea cerereii din concediu, personal nu am gasit-o. Cu 5 zile inainte cel mult se plateste indemnizatia, este cu totul altceva.

Iar concediul de odihna se poate efectua in continuare, in timpul preavizului, chiar daca vorbim de concediere. CO nu suspenda preavizul asta stim deja.

Daca notificarea de concediere ar fi fost emisa in timpul concediului atunci situatia sigur ca ar fi fost alta si s-ar fi pus in discutie corectitudinea dispunerii ei pe perioada CO in conditiile legii. Un eventual faliment, de exemplu, poate fi declansat oricand. O nevoie de disponibilzare la fel, poate sa apara chiar si inainte de intrarea in CO a salariatului. Legea nu prevede o atare interdictie. Iar programarea concediului in cazul de fata putea fi facuta si la inceputul anului sau cu ceva timp inainte.Daca recititi speta veti vedea ca CO incepea cu data de 5 august iar notificarea de preaviz a fost emisa cu data de 1 august. Nu este nimic gresit aici. Preavizul a inceput sa curga cu data de 2 august iar pe data de 5 persoana putea foarte bine sa mearga mai departe cu concediul. Iar daca se punea problema rechemarii ei din CO pe motive intemeiate, legea permite acest lucru angajatorului dar sigur ca nu trebuie sa fie facuta in mod abuziv.

In concluzie, daca persoana in cauza a semnat deja pentru notificarea de preaviz, pentru primirea ei, atunci tot ce poate face este sa astepte decizia de concediere si pe aceea sa o conteste mai departe, in instanta. In cele 45 de zile legale. Pentru odata semnata notificarea, preavizul este in derulare.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 07 Aug. 2013
Doamna chiar ca nu mai inteleg eu nimic.Angajatorul aproba cererea de plecare in concediu de odihna conform legii cu cel putin 5 zile inainte.Acelasi angajator stiind ca salariatuil va pleca in concediul aprobat da si preaviz peste concediu.Si deciziile legate de salariati isi au rostul si importanta si cronologia si logica lor.
Chiar ca sunt bulversati salariatii de astfel de decizii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 06 Aug. 2013
Dispozitia de concediere nu contravine cu nimic programarii concediului. Ea este emisa anterior intrarii in CO, iar acesta din urma se poate efectua si pe durata preavizului, nu este prevazuta vreo interdictie in acest sens.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Aug. 2013
Nu se aplica art. 60 in cazul de fata pentru ca incetarea a fost dispusa inaintea intrarii in concediu si nu in timpul lui.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 05 Aug. 2013
Preavizul incepe cu data de 2.08, ziua imediat urmatoare celei in care vi se comunica notificarea. Insa intr-adevar, acea notificare ar trebui sa vi se inmaneze ca sa semnati pentru primirea ei, sau daca ati confirmat prin e-mail primirea ei deja se pune in aplicare. Concediu de odihna se poate efectua si pe durata preavizului, fara a-l suspenda. Nu reieste cum ca ati fi rechemata din concediu, deci aici nu se aplica art. 151 pentru ca notificarea v-a fost transmisa anterior.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Georgeta Ganea la 02 Aug. 2013
In plus, concediul de odihna nu suspenda perioada de preaviz.Mergeti la compartimentul resuirse umane si lamuriti-va problema Oricum un preaviz trebuie adus la cunostinta salariatului prin semnatura , ne se transmite prin e-mail.
Concediu aprobat nu se poate anula decat prin notificare din partea conducatorului unitatii de rechemare pentru motivele de la art 151din codul muncii republicat.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 02 Aug. 2013
Avand concediu de odihna aprobat deja nu se poate aproba o alta dispozitie care sa contravina pe prima.Cu atat mai mult ca drepturile de concediu de odihna se platesc cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.In opinia mea trebuie sa se respecte cronolgia aprobarilor date privind statutul salariatului la un moment dat.Preavizul in aceasta situiatie poate fi acordat numai dupa ce terminati concediul de odihna.Acordarea preavizului nu este motiv de chemare din concediu de odihna a salartiatului.
Art. 151
(1) Concediul de odihnă poate fi ?ntrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihnă ?n caz de forţă majoră sau pentru interese urgente care impun prezenţa salariatului la locul de muncă. ?n acest caz angajatorul are obligaţia de a suporta toate cheltuielile salariatului şi ale familiei sale, necesare ?n vederea revenirii la locul de muncă, precum şi eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a ?ntreruperii concediului de odihnă.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua. Am o intrebare: cine se ocupa de salarizare cum zic firmele. Cei de la resurse umane sau de la contabilitate?[citeste mai mult]
Publicat la data 12 Oct. 2021 2 raspunsuri