ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
am un angajat cu contract de munca pe perioada determinata , contractul ii expira pe data de 31.08.2013, nu as mai vrea sa ii prelungesc contractul, trebuie sa il notific inainte sau ii pot da direct decizia de incetare?
Cu cate zile inainte trebuie sa il instiintez?
Multumesc.

Mariana Tudor
 User  Mariana Tudor
a intrebat la 20 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Aug. 2013
Ii inmanati direct decizia de incetare in astfel de cazuri, nu este nevoie de nicio notificare. Este o incetare de drept ca urmare a expirarii termenului contractul iar legea nu prevede obligativitatea prelungirii lui ca sa va puteti problema unei notificari a salariatului inainte de incetare.

Decizia o intocmiti si i-o inmanti in ziua incetarii, adica in data de 1.09.2013, ziua imediat urmatoare datei de expirare trecute in CIM. Fiind zi nelucratoare, foarte probabil nu veti putea intocmi decizia atunci, dar aveti la dispozitie 5 zile lucratoare de la data incetarii sa intocmiti decizia si sa operati incetarea in Revisal, iar decizia o veti comunica salariatului in termen de 5 zile lucratoare.

Art. 56 - Codul muncii republicat:
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....................
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
......................
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)?j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.


Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022