ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere abuziva


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in situatia in care am fost concediata abuziv (desfiintare post - necomunicata) pentru care voi actiona in instanta, ma pot angaja intre timp?
Multumesc!

Adaugata in: Concediere
Mihaela Popescu
 User  Mihaela Popescu
a intrebat la 14 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 17 Sep. 2012
Da, puteti presta activitate chiar daca sunteti in litigiu de munca. Intr-adevar nu este cumul pentru ca raportul dvs de munca a incetat la angajatorul pe care il actionati in instanta. Multumesc doamnei Popa Ioana ca a sesizat corect acest aspect.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 17 Sep. 2012
Nu este vorba de cumul de functii pentru ca deja a fost dispusa concedierea si deci incetat raportul de munca.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Sep. 2012
Da, sigur puteti sa prestati activitate la alt angajator:
Art. 35 din codul muncii republicat
(1) Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
violeta Georgescu
Gratiela Petrescu G Stancu Viviana Serni George Andreescu Ioana Popa Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri