ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere colectiva la punctul de lucru


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Societatea unde lucrez urmeaza sa efectueze concedieri la un punct de lucru. Numarul de salariati al punctului de lucru este de 50, iar  societatea are in total 170. Intrebarea este: daca se urmareste concedierea a 10 persoane, ne incadram la acel "cel putin 10% din salariati" conform art. 68, lit. b). Codul Muncii? Se calculeaza 10% din numarul total de angajati sau doar de la respectivul punct de lucru?
Multumesc anticipat,
Cu stima,
Timea

Hr User
 User  Hr User
a intrebat la 26 Apr. 2013
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 27 Apr. 2013
Se calculeaza 10% din societate. In cazul dvs 10% ar insemna 17 salariati, deci nu prea este concediere colectiva. Legea face referire la salariatiia angajatorului, deci ai societatii. Din punctul meu de vedere nu este concediere colectiva, ci individuala in temeiul art. 65 din Cod, cu acordarea preavizului corespunzator.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cand se poate depune dosarul de pnsie la limita de varsta daca acea persoana se afla in...[citeste mai mult]
Publicat la data 18 Oct. 2021 2 raspunsuri
Daca contest in instanta judecatoreasca competenta ,decizia de pensionare in termen de 45 zile conform art138 aliniat(1)...[citeste mai mult]
Publicat la data 21 Oct. 2021 1 raspuns