ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere disciplinara


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am sa va expun pe scurt intamplarea: este posibil sa se desfaca contractul de munca disciplinar dupa ce fapta considerata a fi obiectul sanctiunii a avut loc cu 6 luni in urma?
Multumesc!

Adaugata in: Concediere
Ana Maria Costea
 User  Ana Maria Costea
a intrebat la 18 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Sep. 2012
Daca nu a fost depasit termenul de 6 luni atunci este posibil. Insa in cazul in care sanctiunea a fost aplicata dupa scurgerea acestui termen, nu este in regula. Contestati decizia in instanta daca cele 6 luni de la data savarsirii faptei au fost intr-adevar depasite.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 18 Sep. 2012
Codul Muncii:

Art. 252. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.

Intrebarea dvs. nu este clara. S-a dat deja o sanctiune acum 6 luni sau fapta a fost savarsita acum 6 luni?

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri