ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Concediere Incapacitate de Munca


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot desface contractul individiual de munca unui angajat ce la ultimul control medical nu a primit viza de apt de munca pentru postul care il ocupa, sau daca trebuie sa il reincadrez pe un alt post. De asemenea care este baza legala a deciziei ?

Adaugata in: Concediere
Stefan Hudici
 User  Stefan Hudici
a intrebat la 04 Apr. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 04 Apr. 2012
Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:

c in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat
Se acorda preaviz la concediere.
Art. 75
1 Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c si d, al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Daca puteti sa-i oferiti un loc de munca in unitate este recomandabil.

Se face si o notificare la AJMOF prin care anuntati disponibilizarea salariatului, in caz ca luati aceasta decizie.
Salariatul beneficiaza de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditia de stagiu


Alte intrebari despre Concediere

Eroare conectare :