ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

concediere salariata dupa CCC


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua
Am o salariata care a revenit din CCC dupa 2 ani. Conducerea vrea sa o dea afara! Se poate ?. Ea nu vrea sa-si semneze demisia. Poate sa o dea in somaj?
Multumesc

Violeta Canja
 User  Violeta Canja
a intrebat la 14 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

8 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului VERONICA NEGUT la 18 Ian. 2012
Revin cu o corectura, pentru ca eu am extras - si este gresala mea - din legea neactualizata. Asa cum specificati si dvs, in cazul art. 21 alin 2 se refera intr-adevar la situatia in care salariata se afla sau revine dein concediul de risc maternal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului VERONICA NEGUT la 18 Ian. 2012
Aceleasi elemente sunt prezente si in OUG 111/2010, art 25, cu modificarile aplicate prin legea 132/2011.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului VERONICA NEGUT la 18 Ian. 2012
Alin 2 al art. 21 este enuntat astfel:

Interdic??ia prev??zut?? la alin. 1 lit. b-e se extinde o singur?? dat?? cu p??n?? la 6 luni, dup?? revenirea salariatei ??n unitate.

Deci constituie temei legal pentru interdictia concediierii. Atentie la detaliile prezentate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Veronica Negut
 User Veronica Negut
a raspuns la intrebare la 23 Dec. 2011
Art. 21 al. 2 se refera la al. 1 lit b risc maternal - deci nu constituie temei legal pentru interdictia concedierii la revenirea din ccc . Iata intreg articolul reprodus mai jos

1Este interzis angajatorului s?? dispun?? ??ncetarea raporturilor de munc?? sau de serviciu ??n cazul:

asalariatei prev??zute la art. 2 lit. c???e, salariata gravida, lauza sau sau care alapteaza din motive care au leg??tur?? direct?? cu starea sa;

bsalariatei care se afl?? ??n concediu de risc maternal;
csalariatei care se afl?? ??n concediu de maternitate;

dsalariatei care se afl?? ??n concediu pentru cre??terea copilului ??n v??rst?? de p??n?? la 2 ani sau, ??n cazul copilului cu handicap, ??n v??rst?? de p??n?? la 3 ani;

esalariatei care se afl?? ??n concediu pentru ??ngrijirea copilului bolnav ??n v??rst?? de p??n?? la 7 ani sau, ??n cazul copilului cu handicap, ??n v??rst?? de p??n?? la 18 ani.

2Interdic??ia prev??zut?? la alin. 1 lit. b se extinde, o singur?? dat??, cu p??n?? la 6 luni dup?? revenirea salariatei ??n unitate.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 26 Nov. 2011
Temeiul legal este OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locul de munca, art. 21 alin. 2
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ramona Ionescu
 User Ramona Ionescu
a raspuns userului buzatu rodica la 25 Nov. 2011
codul muncii !!!???
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Buzatu Rodica
 User Buzatu Rodica
a raspuns userului Ioana Popa la 16 Nov. 2011
Buna ziua! Ne puteti spune si temeiul legal in baza caruia angajatorul nu poate concedia salariata revenita din CCC, timp de 6 luni? Multumesc.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2011
Salariata revenita din CIC nu poate fi concediata timp de 6 luni de la revenirea ei, cu exceptia situatiei in care, prin motive legale si intemeiate, se desfiinteaza postul sau firma este supusa reorganizarii judiciare. In cazul in care insa postul se desfiinteaza angajatorul trebuie sa faca dovada motivel desfiintarii postului iar in situatia in care postul va fi reinfiintat, salariata concediata are prioritate, prin lege, sa reocupe acel post daca accepta acest lucru.

Salariata nu poate fi fortata sa semneze demisa, dat fiind faptul ca acest document reprezinta incetarea raportului de munca la initiativa salariatului.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021