ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Contract de munca desfacut


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani, pana in 17 August 2014 (deja la al 2-lea copil) si am primit un telefon sa ma prezint la sediul companiei unde lucrez pentru a mi se propune un "pachet" pentru desfacerea contractului de munca de "comun acord".
Din cate stiu, nu au dreptul sa imi inceteze contractul din punct de vedere legal. Nici 6 luni dupa întoarcerea mea.
Eu nu vreau sa accept acest pachet, dar m-au asigurat ca daca nu il accept, cu siguranta voi accepta mai tarziu si un pachet mult mai mic, deoarece vor sa scoată postul meu.
Este o firma multinationala cu un profit extrem de mare. Au voie sa faca asa ceva, daca nu accept?
Pot sa ii dau in judecată?

Stefanescu Andra
 User  Stefanescu Andra
a intrebat la 17 Mar. 2014
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Stefanescu Andra
 User Stefanescu Andra
a raspuns userului Ioana Popa la 06 Apr. 2014
Buna ziua,
Va rog spuneti-mi cat este somajul si pe cate luni se da?
Va multumesc mult!
Andra
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Stefanescu Andra
 User Stefanescu Andra
a raspuns userului Ioana Popa la 05 Apr. 2014
Va multumesc frumos,
Am sa trimit mail la resurse umane si am sa le spun ca nu accept acest pachet, oferta fiind destul de mica.
Va multumesc pentru răspuns!
Sper sa nu reuseasca sa ma dea afara inainte de acele 6 luni.
O seara plăcută!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Ioana Popa la 18 Mar. 2014
Refuzul dvs privind aceasta incetare de comun acord nu este temei legal pentru o concediere, este dreptul dvs sa refuzati sau sa acceptati propunerea lor. Dar trebuie gasita solutia care sa va avantajeze si pe dvs.

Dupa cele 6 luni de protectie prevazute de OUG 111/2010, ei pot dispune chiar masura desfiintarii postului, daca au o cauza reala si verificabila. Dar o decizie de concediere de acest tip o puteti contesta in 45 de zile de a la comunicare, dovada comunicarii reprezentand-o semnatura de primire.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 18 Mar. 2014
Angajatorul nu va poate concedia timp de 6 luni de la revenirea definitiva din CIC cu exceptia situatiilor de faliment sau reorganizare judiciara, sau daca ati beneficiat deja de aceasta masura de protectie asa cum prevede OUG 111/2010.

Incetarea cu acordul partilor insa (sau de comun acord cum au formulat ei) nu este acelasi lucru cu o concediere, este incetare la o data agreata de parti, in temeiul art. 55 b). Exista si dezavantaje pe care acest tip de incetare le atrage, si anume va anuleaza dreptul la indemnizatie de somaj in cazul in care ati dori sa solicitati acrodarea ei. Normele de aplicare a legii somajului il considera motiv imputabil salariatului, pierzandu-se astfel una din conditiile de baza pentru acordarea indemnizatiei, prevazute de lege.

Puteti refuza acest pachet oferit de ei, este foarte probabil insa ca ei sa mearga mai departe cu concedierea dupa cele 6 luni sau sa incerce sa va forteze mana ca sa plecati de bunavoie. Puteti depune o sesizare catre ITM si sa solicitati un control la sediul angajatorului, cu toate dovezile pe care le aveti in sprijinul celor mentionate.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Cumnatul meu lucreaza la o firma ce distribuie muncitori in afara tarii. A venit la sfarsitul lunii iulie in...[citeste mai mult]
Publicat la data 29 Sep. 2022 1 raspuns