ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

daca sunt PC pot cumula pensia cu salariul?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Din 2012 sunt pensionar si am o pensie de 1500 lei.
Am incetat in 2012 raporturile de serviciu si am semnat un contract de PC.
Acum vor sa ma dea afara pe motiv ca nu pot cumula pensia cu salariul.
Lucrez la stat
Este corecta decizia de a ma da afara?


Adaugata in: Concediere
Anamaria Lazar
 User  Anamaria Lazar
a intrebat la 14 Apr. 2014
Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii.
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Teste pentru angajare. TOP 7 teste utilizate de marile companii."!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

2 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Anamaria Lazar
 User Anamaria Lazar
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Apr. 2014
multumesc pentru raspuns
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Apr. 2014
Depinde ce fel de pensie aveti si care este nivelul ei, este posibil sa aiba dreptate. Au drept de cumul pensie - salariul doar persoanele din categoriile de pensionari mentionate la art. 118 (!) din legea 263/2010.

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate; d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

In unitatile bugetare cumulul este posibil cat timp pensia neta nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe tara, stabilit prin legea bugetului de stat si al carui nivel este in prezent de 2298 lei. Baza legala pentru acest lucru este Legea nr. 329/2009.


Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2023
Buna dimineata Decizia CCR 702 /2019 zice ca , valoarea indicelui de corectie care se aplica la iesirea la pensie la...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Ian. 2023 1 raspuns