ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Decizie de incetare CIM fara un aviz


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


S-a incetat CIM pe baza L53/2003 art. 55, lit b, dar nu am beneficiat nici un preaviz, era cu data "X" si tot atunci nici nu am mai fost la munca si chiar am intrebat, iar salarul de pe fluturas era chiar pana la data "X", dar specific ca am lucrat pana atunci, se poate verifica pontanjul, deci nu mi-a platit cele 15-20 de zile, chiar daca nu au vrut angajatorul sa ma duc la munca. Nu am nici un aviz scris si semnat de mine.

Pot da firma in Judecata? S-a intamplat in luna octombrie.

Adaugata in: Concediere
Giliola Aliman
 User  Giliola Aliman
a intrebat la 14 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2012
Daca nu ati semnat si dvs acordul partilor si nici nu ati solicitat acest lucru, atunci este o problema. Din ce spuneti dvs se poate intelege ca cineva a semnat in locul dvs acea incetare, ceea ce nu ar fi chiar in regula. Daca ati semnat insa pentru o incetare cu acordul partilor, atunci nu se pune problema unui preaviz pentru ca incetarea are loc la data stabilita in acel acord.

Insa asa cum v-a spus si dna Ganea, decizia cu acordul partilor, daca ati semnat pentru ea, nu poat fi contestata. Daca altcineva a semnat in locul dvs depuneti o plangere in instanta pentru fals in acte si uz de fals.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 14 Nov. 2012
Preavizul intervine si in cadul demisiei, nu doar a concedierii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 14 Nov. 2012
Nu, in cazul dvs este o incetare cu acordul partilor. Numai in cazul concedierii care tin de salariat sau angajator se acorda preaviz si se poate contesta decizia de incetare a CIM.
Art. 75 din codul muncii republicat
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.
(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin. (2).

Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
violeta Georgescu
George Andreescu Marius Ion G Stancu adriana iancu Gratiela Petrescu Viviana Serni
TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 8 raspunsuri