ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Incetare CIM perioada de proba


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua!

Avem un angajat cu o vechime de 2 ani in firma care a cerut sa fie redistribuit pe un alt post. Pe noul post a intrat intr-o noua perioada de proba, iar seful direct nu este multumit de el. Putem sa-i desfacem contractul cu notificare din partea angajatorului, salariatul aflandu-se in perioada de proba, chiar daca are o vechime de 2 ani in firma?

Adaugata in: Concediere
Pop Anastasia
 User  Pop Anastasia
a intrebat la 01 Apr. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 01 Apr. 2014
Da, se poate. Atat timp cat se afla in perioda de proba incetarea se poate face in baza notificarii scrise intocmite in temeiul art. 31 (3) si cat timp aceata perioada de proba apare in contractul sau.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns