ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

incetarea concediului pt cresterea copilului


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Conform OUG 111 / 2010 art 25 alin.3 nu se poate dispune incetarea raporturilor de munca numai dupa 6 luni de la revenirea salariatei in unitate.
Aceasta Ordonanta intra in vigoare de la data de 01 ianuarie 2011 si se aplica si pentru copiii nascuti in 2010 sau numai pt cei nascuti dupa 01.01.2011 ?


Adaugata in: Concediere
Pop Diana
 User  Pop Diana
a intrebat la 20 Feb. 2012
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 20 Feb. 2012
OUG 111/2010 se aplica numai pentru copiii nascuti dupa data de 01.01.2011, asa cum este prevazut si in cuprinsul ei.

ART. 1
Prevederile art. 2 - 29 reglementeaza drepturile care se acorda persoanelor ai caror copii se nasc ??ncep??nd cu data de 1 ianuarie 2011, precum si celor aflate ??n situatiile prevazute la art. 8 alin. 2, ??ncep??nd cu aceasta data.

In cazul persoanelor care au nascut inainte de data de 31 decembrie 2010 se aplica prevederile OUG 148/2005 cu modificarile si completarile ulterioare, conform art. 30 alin. 1 din cuprinsul ordonantei.

ART. 30
1 Persoanele care au nascut sau nasc p??na la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a ??ncredintat sau li se ??ncredinteaza copilul ??n vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, ??n plasament ??n regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore p??na la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2021
In data de 01.12.1999 am iesti la pensie cu o vechime in munca ce 35 ani si 4 luni din care 3 ani si 22 zile in sistem...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Nov. 2021 4 raspunsuri
Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata partiala exista o prioada de timp in care aceasta poate fi...[citeste mai mult]
Publicat la data 24 Nov. 2021 1 raspuns
Am lucrat in invatamant si din totdeauna am avut ore suplinite, care nu au fost evidentiate in cartea de munca .Pot...[citeste mai mult]
Publicat la data 26 Nov. 2021 1 raspuns