ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

scutire impozit - somaj tehnic


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Mai sunt in vigoare scutirile de impozit prevazute de OUG 28/2009, in cazul somajului tehnic?

Multumesc



Adaugata in: Concediere
Zorina Lazarenco
 User  Zorina Lazarenco
a intrebat la 15 Nov. 2011
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Alexei Delimart
 Expert Alexei Delimart (avocat, SCPA Delimart si asociatii)
a raspuns la intrebare la 16 Nov. 2011
Nu. Dispozitiile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/2009 din 18 martie 2009 priind reglementarea unor masuri de protectie sociala, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, ParteaI, nr. 186 din 25 martie 2009, aprobata prin Legea nr. 268 din 16 iulie 2009, au fost aplicabile pana la 31 decembrie 2009.
Facilitatea a fost mentinuta si in anul 2010 in baza art. 1 alin. 1 din Ordonan??a de urgen???? a Guvernului nr. 4/2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010 potrivit caruia, incepand cu luna februarie 2010, insa nu mai tarziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendarii contractului individual de munca din initiativa angajatorului, in cazul intreruperii temporare a activitatii potrivit art. 52 alin. 1 lit. d din Codul muncii, salariatii ale caror contracte sunt astfel suspendate si care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. 1 din, precum si angajatorii, pentru salariatii respectivi, sunt scutiti de plata contributiilor de asigurari sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile.
Pentru anul 2011 nu a fost adoptat un act normativ care sa prevada scutirea de la plata contributiilor sociale obligatorii.


Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
violeta Georgescu
Radu Anton Ioana Popa adriana iancu George Andreescu alexei delimart Marius Ion
TOP RASPUNSURI 2021