ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

somaj dupa concediu crestere copil


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

Avem o angajata care pe data de 14.03.2016 revine din concediu pentru crestere copil.Punctul de lucru la care lucra era in Ploiesti si a fost desfiintat.Poate intra in somaj? Ce documente trebuiesc intocmite?

O zi buna!

Adaugata in: Concediere
Adriana Smarandoiu
 User  Adriana Smarandoiu
a intrebat la 08 Mar. 2016
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

1 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adriana Iancu
 Expert Adriana Iancu
a raspuns la intrebare la 08 Mar. 2016
Poate intra in somaj, dar mare atentie, angajatorul nu are voie sa dispuna incetarea raporturilor de munca in perioada concediului pentru cresterea copilului, 6 luni dupa revenirea salariatei(art. 25 alin. 3 din OUG 111/2010) si in perioada in care salariata beneficiaza de stimulent de insertie.
Exceptie de la aceasta interdictie fac reorganizarea judiciara si falimentul.
Faptul ca angajatorul nu mai desfasoara activitate la acel punct de lucru nu reprezinta o exceptie de la interdicitia de concediere a salariatei revenite din CCC.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, contractul de munca pe perioada determinata se poate modifica in contract de munca pe...[citeste mai mult]
Publicat la data 23 Iun. 2022 2 raspunsuri
Buna ziua. Am o masura de indeplinit de la ITM pentru un angajat aflat in concediu fara plata pe perioada...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Iun. 2022 2 raspunsuri