ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

cum procedez cu luna obligatorie pentru tati de ccc?


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am o nelamurire la care nu primesc raspuns concret de niciunde.
Eu sunt in ccc cu baiatul din mai 2012 (deci in mai 2014 face 2 ani), in ianuarie 2014 am nascut si o fetita pentru care intru in ccc tot pentru 2 ani. Care sunt procedurile in aceasta situatie? 1. Tati trebuie sa-si ia luna aceea de concediu obligatoriu?
2. Eu in luna aceea ce fac? Sunt obligata sa ma intorc la serviciu? Sau stau in ccc pentru fata?
3. Daca ma intorc la serviciu, am dreptul sa imi iau concediu medical sau concediu medical pentru copii? Cine imi plateste mie acest concediu?
4. In luna in care isi ia tati concediu, mi se mai plateste stimulentul? Deoarece am inteles ca am dreptul sa depun dosar pentru indemnizatie pentru fata abia dupa ce face baiatul 2 ani....deci o luna sunt descoperita.
Sper sa ma lamuriti cu aceasta problema.
O zi buna.

Paula Filimon
 User  Paula Filimon
a intrebat la 14 Feb. 2014
Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "Timpul de munca si Programul de lucru: 7 Studii de caz pentru 2021"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Paula Filimon
 User Paula Filimon
a raspuns la intrebare la 15 Feb. 2014
Va multumesc mult pentru raspuns. Acum am inteles.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns userului Ioana Popa la 15 Feb. 2014
Corect. Tocmai din acest motiv am precizat ca tatal intra in ccc si ia indemnizatie. Indemnizatie ia doar daca indeplineste conditiile necesare. Dar oricum clarificarile suplimentare pe care le-ati postat ii sunt utile in eventualitatea in care nu a inteles raspunsul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului cristina caluian la 14 Feb. 2014
Tatal intra in concediu numai daca indeplineste conditiile de acordare a CIC, cele 12 luni anterioare nasterii - vedeti art. 11 din lege. Altfel nu. Daca tatal nu are cele 12 luni lucrate aceata obligatie nu exista in cazul lor. Exista niste conditii in acest sens.

Intr-adevar, se acorda in continuare dreptul la CIC, insa trebuie clarificat faptul ca CIC nu se prelungeste peste 2 ani, ci se va acorda o noua perioada de concediu crestere copil pana la 1 sau 2 ani, depinde cum opteaza mama sau tatal.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Cristina Caluian
 User Cristina Caluian
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
Potrivit prevederilor art. 9 alin. (4) din OUG nr. 111/2010, durata de acordare a concediului se prelungeşte corespunzător ?n cazul suprapunerii a două sau trei situaţii de natură a genera acest drept.
Art. 8 din Normele metodologice aprobate prin Hotăr?rea Guvernului nr. 52/2011 reglementează faptul că ?n cazul ?n care persoana ?ndreptăţită, beneficiară a concediului şi a indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului, naşte ?n această perioadă unul sau mai mulţi copii ori se produce o nouă situaţie dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, aceasta, la finalizarea concediului sau, după caz, a dreptului la stimulentul de inserţie, acordat pentru copilul anterior, optează, pe baza unei noi cereri, pentru unul dintre drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv art. 7 din OUG nr. 111/2010.
Pentru continuitatea acordării drepturilor, cererea trebuie să fie depusă cu 60 de zile ?naintea ?mplinirii de către copilul anterior a v?rstei de 1, 2 sau 3 ani, ?n cazul copilului cu handicap, sau ?n termen de maximum 30 de zile de la această dată. ?n cazul ?n care se depăşeşte acest termen, drepturile vor fi acordate de la data depunerii cererii.
Prin urmare, in acest caz, nu este obligatorie efectuarea concediului de maternitate, legea stabilind de drept prelungirea corespunzătoare a concediului pentru creşterea copilului.

Pe perioada suprapunerii situaţiilor, se acordă o singură indemnizaţie, insa cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu suma de 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, ?ncep?nd cu cel de-al doilea.
Majorarea se acordă de la data naşterii copilului, la solicitarea scrisă a persoanei ?ndreptăţite, ?nsoţită de copia certificatului de naştere al copilului, depusă la primărie sau la agenţia teritorială ?n a cărei rază domiciliază, nu mai t?rziu de data la care primul copil ?mplineşte v?rsta legală de ?ncetare a concediului.

Si da, tatal trebuie sa intre in CCC pentru o luna in locul mamei. Mama isi reia activitatea in acea luna sau intra in concediu fara plata. In aceasta perioada, tatal va primi indemnizatie si mama va primi salariu daca isi reia activitatea sau va sta acasa in concediu fara plata.

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 14 Feb. 2014
1. Tatal are obligatia de a efectua acea luna minima numai in cazul in care indeplineste conditiile de acordare a CIC, cele 12 luni anterioare datei nasterii lucrate sau cu venituri luate in calcul conform legii.

2. In luna respectiva dvs fie reveniti la lucru, fie intrati in concediu fara plata, la cerere.

3. Da, aveti dreptul la concediul medical, iar acesta se plateste de catre angajator, sumele suportate de FNUASS putand fi recuperate de el utlerior de la Casa de Sanatate.

4. Nu, nu primiti stimulent in luna in care tatal este in CIC, il puteti primi insa dupa aceea.

Alte intrebari despre Concedii

TOP RASPUNSURI 2021
Buna ziua!Va prezint urmatoarea situatie:Barbat, 60 de ani, pensionar miliar la 55 de ani dupa 37 de ani de...[citeste mai mult]
Publicat la data 25 Iul. 2021 1 raspuns