ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

urgent


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua! As avea o intrebare: trebuie trecut pe adeverinta pentru o persoana ce intra in concediu de ingrijire a copilului si tichetele si primele primite in timpul anului?
Va multumesc!

Adaugata in: Concedii
Ionela Melinda
 User  Ionela Melinda
a intrebat la 27 Iun. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

5 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 31 Iul. 2012
Da, se trec toate veniturile nete realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, inclusiv tichetele de masa.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Marian Vasile la 31 Iul. 2012
Normele de aplicare a OUG 111/2010 au fost modificate prin HG 57/2012.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Marian Vasile
 User Marian Vasile
a raspuns userului daniela gavriloiu la 28 Iun. 2012
Pentru clarificarea unor aspecte de acest gen, recomand calduros un act normativ mai putin cunoscut, respectiv Ordinul nr. 1474 din 6 mai 2011 pentru aprobarea Instruc??iunilor de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 111/2010 privind concediul ??i indemniza??ia lunar?? pentru cre??terea copiilor, aprobate prin H.G. nr. 52/2011, Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 277/2010 privind aloca??ia pentru sus??inerea familiei, aprobate prin H.G. nr. 38/2011, ??i din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, aprobate prin H.G. nr. 50/2011, publicat in M.O. nr. 360/24.05.2011.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Daniela Gavriloiu
 User Daniela Gavriloiu
a raspuns userului ionela melinda la 27 Iun. 2012
Potrivit definitiei de la art. 55 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal , cu modificarile si completarile ulterioare, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
Potrivit prevederilor art. IV din OUG 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, aprobata prin Legea 279/2010, cu modificarile ulterioare, au fost abrogate prevederile privind scutirea de la plata impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 iulie 2010 tichetele de masa sunt supuse impozitului pe venit.
Avand in vedere faptul ca tichetele de masa sunt asimilate salariilor, iar valoarea acestora este impozabila, vor fi luate in considerare la stabilirea cuantumului indemnizatiei incepand cu data de 1 iulie 2010 sunt asimilate salariilor si orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor in vederea impunerii, in aceasta categorie intrand si tichetele de masa
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ionela Melinda
 User Ionela Melinda
a raspuns la intrebare la 27 Iun. 2012
Rectific ... Care sunt veniturile luate in calcul la stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului?

Alte intrebari despre Concedii

Eroare conectare :