ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Evaluarea performantelor si motivarea in functie de rezultatele lunare


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Compania la care lucrez a gandit o metodologie de evaluare lunara a angajatilor, s-au stabilit niste criterii si niste standare in functie de care se planuieste motivarea financiara a salariatilor. Dar cum nu exista padure fara uscaturi noi ne propunem sa evaluam atat perfomantele cat si lipsa lor, iar ca atare sa adaugam niste banuti la salariu sau sa-i scadem.
Intrebarea mea este daca legea imi permite sa scad din salariu in baza acestor evaluari ? (nu sub forma de rasp. disciplinara si nici rasp. patrimoniala)
Ne-am gandit la niste acte aditionale de exemplu.
Astept cu curiozitate un raspuns. Va multumesc!

Luciana Dusa
 User  Luciana Dusa
a intrebat la 08 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

13 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Oct. 2012
Nu m-am contrazis.
Am relatat SI exceptia de la lege privind modificarea unilaterala de catre angajator a CIM...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 09 Oct. 2012
Recititi primul raspuns postat de mine si apoi cel postat de dvs. Salariul poate fi miscorat fara acordul salariatului in conditiile legii. In raspunsul dvs va autocontraziceti, prin articolul de lege postat dupa afirmatia facuta:

"... la fel cum nu puteti sa i-l micsorati fara acordul salariatului:

Art. 41 Codul muncii:
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai ?n cazurile şi ?n condiţiile prevăzute de prezentul cod."
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Ioana Popa la 09 Oct. 2012
Nu vad legatura cu raspunsurile mele...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Luciana Dusa
 User Luciana Dusa
a raspuns la intrebare la 09 Oct. 2012
Va multumesc mult pentru raspunsuri, am gasit o solutie si cu ajutorul dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Luciana Dusa la 08 Oct. 2012
Primele sunt un adaos la salariu, care pot fi acordate in functie de performanta, in baza prevederilor din Regulamentul Intern sau din Contractul colectiv de munca aplicabil. Ele nu reprezinta salariul de baza si nici spor.

Daca vorbim de chiulul propriu-zis al salariatului, il pontati absent si ii acordati salariatul pentru timpul efectiv lucrat. Dumneavoastra confundati putin absentele cu performanta. Performanta nu poate duce la scaderea salariaului, neatingerea ei mai precis. E vorba de modificarea salariului din contract, care se poate face numai in conditiile legii, fie ea unilaterala sau prin acordul partilor. Puteti sa nu ii acordati bonusurile daca nu isi atinge obiectivele, este simplu. Acest lucru il puteti include in Regulamentul intern sau in contractul colectiv.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 08 Oct. 2012
Salariul de baza, asa cum am precizat deja, poate fi crescut sau miscsorat fara acordul salariatului, insa numai in anumte cazuri. Am mentioant deja aceste situatii.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 08 Oct. 2012
Daca va incalzeste, stabiliti-le angajatilor minimul pe economie ca salariu fix garantat in plata cf. legii, cu posibilitatea de a castiga maximul stabilit de dvs. in functie de performante.
Asta presupunand, repet, ca angajatii sa fie de acord cu modificarea salariului de baza pe care il au in prezent...
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului Luciana Dusa la 08 Oct. 2012
Dvs. acordati niste bani in plus la salariul de baza, nu ii cresteti salariul de baza... la fel cum nu puteti sa i-l micsorati fara acordul salariatului:

Art. 41 Codul muncii:
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai ?n cazurile şi ?n condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Luciana Dusa
 User Luciana Dusa
a raspuns userului Ioana Popa la 08 Oct. 2012
Dna, Popa, asa cum ati spus si dvs. : "in orice alta situatie necesita acordul salariatului prin semnarea unui act aditional la CIM" - eu m-am gandit la acest act aditional , prin care de comun acord cu angajatul sa stabilescin prealabil cat si cand pot sa-i retin din salariu, si sa-i aduc la cunostinta si metodologia in baza careia stabilesc aceste lucruri.

E interesant cum in urma evaluarii poti sa-i acorzi salariatului oricate prime si oricat de mari dar reducere din salariu nu poti sa-i faci.Ce interes mai poate avea un angajat sa fie performant daca oricat ar trage chiulul salariul semnat il primeste?..- mai mult o intrebare de principiu careia ii cautam o posibila transpunere in legislatie.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului georgeta ganea la 08 Oct. 2012
Indiferent ce criterii se stabilesc, diminuarea salariului pe baza evaluarii este ilegala, despre acest lucru era vorba. Nu despre scopul stabilirii criteriilor de evaluare si nu despre frecventa evaluarilor.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 08 Oct. 2012
Criteriile de evaluare ale salariatilor fac parte integranta din RI si aduse la cunostinta salariatilor. Aceste evaluari se fac de regula anual sau de doua ori pe an.
Scopul evaluarii salariatilor ar fi:
- pentru stabilirea nevoilor de formare profesionala pentru anul urmator;
- pentru negocieri salariale.
La nivelul unitatii, cred ca ar trebui aplicat un sistem de salarizare specific acitivitatii desfasurate de salariati;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns la intrebare la 08 Oct. 2012
Nu puteti, este ilegal.

Codul muncii:
Art. 169. - (1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

Iar cazurile si conditiile prevazute de lege le-ati specificat chiar dvs.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [2] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 08 Oct. 2012
Diminuarea unilaterala a salariului de incadrare, conform Codului muncii, se poate face fie sub forma sanctiunii disciplinare, fie in cazul intreruperii / reducerii temporarare a activtiatii, fie daca intervine un act normativ care sa impuna aceasta reducere. In orice alta situatie modificarea salariului de baza necesita acordul salariatului, prin semnarea unui act aditional la CIM. Pe baza evaluarii puteti sa nu acordati anumite prime, bonusuri etc. ce au la baza acest criteriu. Dar nu puteti diminua salariul de incadrare. Singurul lucru pe care il puteti face, pe baza unor evaluari repetatea, este sa incetati raportul de munca pe motivul necorespunderii profesionale. Insa ar trebui ca in urma evaluarii sa dati angaajtului sansa sa conteste evaluarea.

Alte intrebari despre Motivarea angajatilor

TOP RASPUNSURI 2022
Buna ziua,Doresc sa stiu daca dupa terminarea celor cinci ani de munca pe perioada determinata (trei plus unu plus unu)...[citeste mai mult]
Publicat la data 11 Ian. 2022 1 raspuns
Buna ziuaAs dori sa-mi spuneti cate puncte de pensie primesc pentru- 9 luni armata intre 1 octombrie 1980- 30 iunie...[citeste mai mult]
Publicat la data 14 Ian. 2022 5 raspunsuri