ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Tichete cadou


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Doresc sa stiu in caz ca vreau sa comandam tichete cadou pt. a fi folosite pt. protocol, ce trebuie sa facem, ce conditii sa indeplinim? De ex. comandam tichete cadou de 25.000 lei. Daca vine ANAF-ul sau Garda Financiara, vede factura, ma intreaba la ce protocol le-am folosit? Cere acte justificative, facturi, bonuri fiscale?
Legea tichetelor spune ca: " tichetele cadou folosite pt. protocol, in relatia cu partenerii de afaceri, persoane fizice sau juridice, sunt deductibile in limita a 2% din profit.(art.21, pct.3,a).
Daca o companie foloseste tichetele cadou pt. protocol in relatia cu pers. fizice, atunci ea trebuie sa retina si sa plateasca cota de 16% corespunzatoare impozitului pe venituri.
Atunci cand sunt acordate unei persoane juridice, aceasta este raspunzatoare pt. cheltuirea lor si le poate distribui mai departe unor persoane fizice sau le poate folosi pt. cumpararea de bucuri sau servicii pt.societate"
Vreau sa stiu daca comand aceste tichete, le inregistrez in contabilitate 623=5328. si pot sa fac ce vreau cu ele? Mese de protocol pt. angajati (de ex.)


Adaugata in: Motivarea angajatilor
Gabriela Arghir
 User  Gabriela Arghir
a intrebat la 20 Nov. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

4 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 28 Nov. 2012
Impozitul, daca se plateste, este tot de 16%. V-am redat informatia asa cum vine ea de la Finante, dvs procedati cum doriti.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns userului Ioana Popa la 21 Nov. 2012
Depinde pt. ce sunt acordate tichete cadou si cui. Nu se impoziteaza cu 16 %, oricum.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului gabriela Arghir la 20 Nov. 2012
Tichetele cadou se impoziteaza la fel ca cele de masa. Ele nu sunt insa incluse in baza de calcul a contributiilor Vedeti aici mai multe explicatii asupra regimului fiscal al acestui tip de avantaj. http://www.finantevalcea.ro/regimul-fiscal-al-tichetelor-cadou-oferite-de-angajatori-salariailor021211.html
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Gabriela Arghir
 User Gabriela Arghir
a raspuns la intrebare la 20 Nov. 2012
dar daca angajatorul comanda tichete cadou pt. angajati, cu ocazia Craciunului?
Ce se plateste in afara de valoarea tichetelor si imprimarii lor?
Angajatorul nu plateste nimic la Stat.
Angajatii platesc 16 % din ce depaseste 150 lei?
Este corect cum am gandit?

Alte intrebari despre Motivarea angajatilor

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 7 raspunsuri