ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Angajare pe acelasi post dupa concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua,

As dori sa stiu in cazul unei concedieri cu desfintarea postului, se mai poate angaja pe acelasi post dupa o perioada de timp? Daca da, care este acea perioada?

Adina Fuksz
 User  Adina Fuksz
a intrebat la 26 Sep. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului adina fuksz la 26 Sep. 2012
Cu multa placere!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Adina Fuksz
 User Adina Fuksz
a raspuns userului georgeta ganea la 26 Sep. 2012
Multumesc frumos!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns la intrebare la 26 Sep. 2012
Codul muncii nu prevede o perioada anume la reinfiintarea unui post dupa o concediere individuala. Va recomand in cazul in care sunteti in situatie, reinfiintarea postului sa se faca dupa expirarea dreptului de contestare in instanmta a deciziei de incetare CIM de catre salariatul care a fost concediat dupa postul respectiv sa nu aveti probleme.
Art. 211 din Legea 62 din 2011
Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care cel interesat a luat cunostinta de masura dispusa;

Alte intrebari despre Concediere

Expertii nostri
Ioana Popa
Viviana Serni alexei delimart G Stancu violeta Georgescu Gratiela Petrescu Radu Anton
TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri