ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

Demisie


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Buna ziua, am si eu o intrebare.
Se poate da afara un angajat din cadrul unei firme nemaiavand un motiv intemeiat?
Daca da, eu am dreptul la cele 15 zile de preaviz?

Adaugata in: Concediere
Nicusor Atanasiu
 User  Nicusor Atanasiu
a intrebat la 30 Oct. 2012
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

3 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Dragos O. la 02 Nov. 2012
Este corecta observatia, si as completa ca numirea acestei incetari drept concediere ar prespune "ducerea" ei, supunerea procedurii de concediere. Nu este cazul.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [1]
Dragos O.
 User Dragos O.
a raspuns userului mihaela chereja la 30 Oct. 2012
Notificarea in perioada de proba nu este o concediere.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Mihaela Chereja
 User Mihaela Chereja
a raspuns la intrebare la 30 Oct. 2012
Concedierea poate fi efectuata pentru motive care tin sau care nu tin de persoana salariatului, dar fara o motivatie nu puteti fi concediat. Iar termenul de preaviz este de 20 de zile lucratoare, nu 15. In mod normal, dvs. ar trebui sa primiti un preaviz in care sunteti instiintat de intentia conducerii de a va desface contractul de munca, precum si motivele aflate la baza deciziei.

Singura exceptie in care nu este obligatorie motivarea concedierii este in cazul in care dvs, va aflati in perioada de proba, iar cf. alin. 3 de la art. 31 din Codul Muncii:
"(3) Pe durata sau la sf?rşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate ?nceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

Perioada de proba este specificata in contractul de munca pe care l-ati incheiat la angajare.



Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022