ClubLegislatiaMuncii.ro cauta utilizator meniu
Email RSS Facebook Comunica experienta
ClubLegislatiaMuncii.ro

emiterea deciziei de concediere


ClubLegislatiaMuncii.ro Q&A


Daca conducatoarea unitatii scolare a tinut sa emita o decizie de concediere incepand cu o data in urma cu 10 zile fata de data emiterii ei, care sunt posibilele repercusiuni ale acestei proceduri, in cazul in care (ex)angajatul respectiv face contestatie?

John Smith
 User  John Smith
a intrebat la 21 Aug. 2013
TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR
Aboneaza-te GRATUIT la
Newsletter-ul ClubLegislatiaMuncii.ro

pentru a primi cele mai proaspete informatii si analize referitoare la subiectele care te intereseaza!

Primesti gratuit raportul "TELEMUNCA - 10 SOLUTII oferite de specialitstii in Legislatia muncii si HR"!


Da, doresc să primesc informaţii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare


 

13 raspunsuri

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
John Smith
 User John Smith
a raspuns userului Ioana Popa la 01 Sep. 2013
SINGURA ABATERE DE LA LEGISLATIA MUNCII IN CAZUL ACESTEI DECIZII DE CONCEDIERE EMISA RETROACTIV ESTE CEA LEGATA DE REVISAL? RETIN O AFIRMATIE PRECUM CA AR FI TREBUIT SA SE ACORDE INCA O PERIOADA DE PREAVIZ
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Aug. 2013
In cazul de fata a existat un preaviz, as tinde sa spun ca este clara informatia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 26 Aug. 2013
In cazul abaterii disciplinare si a arestarii preventive nu exista preaviz, sunt motive ce tin de persoana salariatului, dar si imputabile lui iar legea nu prevede acordarea preavizului in aceste situatii. Atentie la informatiile din lege. Din categoria motivelor de concediere pe motive ce tin de salariat, umai in cazul concedierii pentru necorespundere profesionala sau ca urmare a unei decizii medicale referitoare la starea sa fizica / psihica, se acorda preavizul de 20 de zile. Cu exceptia cazului in care concedierea pentru necorespundere profesioanala se face in timpul perioadei de proba, cand iarasi nu vorbim de preaviz.

Art. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului john smith la 26 Aug. 2013
Personal mi-o mentin, decizia este emisa cu intarziere, iar aici intervine sanctiunea din partea ITM dupa cum v-a spus si dna Ganea.

Iar zilele lucrate pana la data de 19.08 nu sunt lucrate legal. Pana atunci angajatorul ar fi trebuit sa va anunte ca preavizul a expirat conform preavizului si intrarii in concediu medical.

Din ultimul dvs raspuns eu inteleg asa: s-a acordat un preaviz, pe parcursul caruia a intervenit un concediu medical care a dus la suspendarea si implicit prelungirea preavizului. Ca atare incetarea a fost mutata pe data de 9.09 in locul datei de 31.05, ca urmare a concediului medical. De pe data de 08.08 pana pe data de 19.08 ati lucrat fara sa vi se spuna ca preavizul a fost prelungit doar pana la data de 08.08. Iar aceste 11 zile se incadreaza la munca la negru pentru ca nu exista contract pentru ele. Normal ar fi sa fiti platit pentru ca este vina angajatorului ca nu a emis decizia la timp.

Ce puteti face in cele din urma este, dupa cum v-am spus, sa contestati decizia in instanta de judecata ca sa se poata decide asupra legalitatii ei, iar ITM il puteti sesiza pentru sanctionarea angajatorului ca urmare a acelor zile lucrate incorect, la negru, fara sa fiti platit.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului john smith la 23 Aug. 2013
Este o intarziere la emiterea deciziei si anuntarea acesteia la ITM prin REVISAL poate sa fie sanctionata in baza HG 500 DIN 2011
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
John Smith
 User John Smith
a raspuns la intrebare la 23 Aug. 2013
PREAVIZUL AR FI EXPIRAT LA 31.05.2013. (DUPA CUM A FOST NOTIFICAT), DACA ANGAJATUL NU AR FI BENEFICIAT DE CONCEDIU MEDICAL PANA LA SFARSITUL LUNII IULIE. ASTFEL CA PREAVIZUL A EXPIRAT PE 08.08.2013., DAR DECIZIA EMISA PE 19.08.2013. STIPULEAZA CA PREAVIZUL A EXPIRAT PE DATA DE 08.08.2013. IAR INCETAREA CONTRACTULUI PE 09.08.2013. (INAINTE CU 10 ZILE FATA DE DATA EMITERII). CUM SCHIMBA ACEST AMANUNT OPINIA DVS. ?
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului Ioana Popa la 23 Aug. 2013
Decizia de concediere este precedata de preaviz mai putin cand este data
a) ?n cazul ?n care salariatul a săv?rşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin Contractul individual de muncă , contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
b) ?n cazul ?n care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, ?n condiţiile Codului de procedură penală;
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [1]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului Georgeta Ganea la 22 Aug. 2013
Daca aparut o astfel de decizie in mod cert nu a existat o notificare de preaviz. Daca ar fi existat, salariatul nu s-ar mai fi prezentat la lucru dupa expirarea lui pentru in notiticare ar fi fost trecuta data de la care inceteaza preavizul si se desfiinteaza postul. Din start este gresita decizia.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [2]
Georgeta Ganea
 User Georgeta Ganea
a raspuns userului john smith la 22 Aug. 2013
Este o mare eroare.Dupa expirarea preavizului salariatul nu mai avea drept sa mai vina la serviciu si apoi o decizie intocmita cu data de incetare a CIM 09.08.2013 nu are cum sa mai fie platit pana pe data de 20. CIM a incetat cu data din decizie cu prima zi dupa expirarea preavizului..
Cineva poarta raspunderea pentru o astfel de decizie.Salariatul are castig de cauza daca poate sustine in instanta prezenta la lucru si ulterior datei de expirare a preavizului.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns userului john smith la 22 Aug. 2013
Nu prea este. Decizia de incetare ar fi trebuit emisa dupa ultima zi lucrata, deci pe data de 21.08, daca ultima zi lucrata a fost data de 20.08. Ceea ce inseamna ca salariatul ar trebui sa fie platit pana pe data de 20 inclusiv. Singurul lucru pe care il poate face este sa conteste decizia in instanta de judecata, mai ales daca nu a fost notificat prealabil cu privire la intrarea in preaviz. Din start este gresita procedura.

Decizia trebuie sa continua un termen de contestare (45 de zile de la data comunicarii ei) cat si mentionarea Tribunalului la care salariatul poate depune contestatia, in functie de domiciliul stabil. Iar drepturile salariale neacordate conform conditii pot fi cerute in instanta.
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
John Smith
 User John Smith
a raspuns la intrebare la 21 Aug. 2013
AR TREBUI PONTAT, RESPECTIV PLATIT, PE PERIOADA: 09 -19.08.2013.?
MULTUMESC!
Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
John Smith
 User John Smith
a raspuns la intrebare la 21 Aug. 2013
DECIZIA (NR.698) ARE DATA DE 19.08.2013, A FOST INREGISTRATA IN REGISTRUL DE CORESPONDENTA TOT PE ACEASTA DATA (NR.408), STIPULEAZA CA PREAVIZUL A EXPIRAT PE DATA DE 08.08.2013. SI INCETAREA CONTRACTULUI PE 09.08.2013.
MENTIONEZ CA ANGAJATUL RESPECTIV SI-A DESFASURAT ACTIVITATEA PANA INCLUSIV PE 20.08.2013, CEEA CE ESTE CONSEMNAT SI IN CONDICA DE PREZENTA... CONSIDERATI LEGALA PROCEDURA RESPECTIVA?

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [1] Nemultumit de acest raspuns [0]
Ioana Popa
 Expert Ioana Popa
a raspuns la intrebare la 21 Aug. 2013
Data emiterii ei este cea inscrisa in cuprinsul deciziei, iar documentul se emite dupa incetarea raportului de munca si nu anterior. Daca detaliile din cuprinsul ei nu sunt reale sau sunt gresite / false, chiar incomplete atunci instanta poate decide anularea ei. Decizia o puteti contesta in 45 de zile de la data comunicarii ei la Tribunaulul de care apartineti in functie de domiciliul stabil.

Alte intrebari despre Concediere

TOP RASPUNSURI 2022
ionel slujitoru22-Ian-2022Buna ziua Am si eu nevoie de o informatie autorizata,.si anume pensionat recent 20/12/2021 si...[citeste mai mult]
Publicat la data 22 Ian. 2022 6 raspunsuri